Challenger 2E 

Historie a obecná charakteristika:
Challenger 2E je vylepšený model tanku Challenger 2, který britská firmy Vickers Defence Systems (VDS) Ltd. připravila pro export. Tank je klasické konstrukce (třímístná věž se střelcem a velitelem na pravé a nabíječem na levé straně při pohledu ze zadu a řidičem v přední části korby). Byl konstruován tak aby posádce poskytl optimální prostředí pro bojové operace. Proto byla úroveň hluku a vibrací v prostoru posádky podstatně snížena. Tank má zcela novou věž od VDS (základ věže vyrábí WCD (William Cook Defence)) na upravené korbě tanku Challenger 1. Korba má přes 150 zlepšení zlepšujících zejména spolehlivost. Model Challenger 2E byl dále upraven aby mohl být využíván i v nejtěžších klimatických a terénních podmínkách. Jeho vývoj probíhal v druhé polovině 90. let (vývoj započal v roce 1997), prototyp byl k dispozici o rok později a v roce 1999 se účastnil neúspěšně výběrového řízení na nový tank v Řecku (vyhrál ho tank Leopard 2A5). V současné době (2000) se uchází o zakázku Saudské Arábie, která hodlá nakoupit až 300 tanků.

Výzbroj:
Tank je vyzbrojen vysokotlakým kanónem L30 od firmy BAE Systems konkrétně divize Royal Ordnance. Je vybaven termickou ochranou, úsťovým referenčním systémem a zařízením pro odstranění spalin z hlavně. Vnitřek hlavně je pochromovaný, což zvyšuje její životnost (asi 4,5x oproti kanónu ROF L11A5) a mírně zvyšuje i úsťovou rychlost. Zbraň i věž je vybavena plně elektrickou stabilizací firmy BAe Systems. Tank používá dělené střelivo a veze až 52 střel a 42 prachových náplní. Standartně veze 20 podkaliberních střel typu APFSDS a 32 střel s plastickou hlavou typu HESH. Mezi častěji používanou munici patří ještě dýmová. Úsťová rychlost při použití střely APFSDS typu L23 s jádrem z wolframu 1 675 m/s (nejnovější typ je L23A1). V současné době je ve vývoji nová střela L27A1 (spolu s kanónem má označení systém Charm 3*) s jádrem z ochuzeného uranu a větším poměrem délky k průměru pro zajištění větší průbojnosti.
Pomocnou výzbroj tvoří řetězový kulomet ráže 7,62 mm firmy Boeing spřažený s kanónem (je umístněn vedle něj vlevo). Na levé straně v kopuli je umístněn protiletadlový kulomet, který může být typu L37A2 ráže 7,62 mm (jako u základního modelu Challenger 2) nebo M2HB ráže 12,7 mm (používán například u amerických tanků Abrams). Oproti britským tankům Chieftain a Challenger 1 jej ovládá nabíječ (u Chieftainu a Challengeru 1 ovládán velitelem). Protiletadlový kulomet může být nahrazen též automatickým granátometem ráže 40 mm.

SŘP:
Výzbroj je ovládána integrovaným SŘP, jejímž jádrem je řídící počítač od kanadské firmy CDC (Computing Devices Company), která patří mezi absolutní světovou špičku. Řídící počítač využívá informací ze systémů GPS, TOGS II (viz. níže), meteorologických senzorů a senzorů zjišťujících základní charakteristiky kanónu a munice. Kromě toho kontroluje i nejdůležitější konstrukční skupiny tanku jako třeba motor a kontroluje stav PHM. Tank je vybaven integrovaným navigačním systémem a bojišťovým velícím (informačním) systémem VBMS (Vickers Battle Management System), který umožňuje veliteli tanku získat přehled o pozicích svého tanku, ostatních strojů jednotky a pozicích nepřítele a jeho jednotek (anglicky Battle Management System - BMS). Velitel má k dispozici plně stabilizovaný panoramatický termovizní zaměřovač firmy Pilkington Optronics, který mu umožňuje vyhledávat cíle nezávisle na střelci.  Je vybaven laserovým dálkoměrem typu Nd:YAG. Při zaměření cíle se celá věž automaticky natočí do stejného směru. Dále velitel používá 8 periskopů bez zvětšení, které mu umožňují výhled na všechny strany. Stejně jako všechny ostatní periskopy tanku je vyrábí firma Helio Mirror Company. Zmáčknutím červeného tlačítka umístněného pod každým periskopem se celá věž, stejně jako u zaměřovače, natočí do stejného směru. Stanoviště střelce je vybaveno stabilizovaným termovizním zaměřovačem vybaveném laserovým dálkoměrem typu Nd:YAG o dosahu 200 až 10 000 metrů pracujícím na vlnové délce 1,064 mikrometrů. Chyba měření vzdálenosti je +/- 5 metrů.  Přes datovou sběrnici jdou všechny údaje z GPS do řídícího počítače SŘP. Střelec je ještě vybaven záložním zaměřovačem L30 firmy Nanoquest spřaženém s kanónem. Na masce kanónu je umístněna termokamera TOGS II (Thermal Observation and Gunnery Sight II), od firmy Pilkington Optronics, vybavena senzorem TICM 2.  Obraz ze zvětšením 4x nebo 11,5x je z ní přenášen na monitory střelce a velitele. Chráněna je pancéřováním odolávajícím střelbě z ručních zbraní a střepinám granátů.
Systém řízení palby byl navržen tak, aby umožňoval rychlé zničení cíle po jeho objevení. Stačí když střelec nebo velitel dostane na cíl zaměřovací kříž a zmáčkne tlačítko laserového dálkoměru. Věž se sama natočí na cíl a pak už stačí jen zmáčknout tlačítko střelby. V případě, že střelec právě střílí na jeden cíl, může velitel vyhledat jiný cíl a pomocí dálkoměru zjistit jeho vzdálenost. Údaje se přenesou do řídícího počítače. Jakmile střelec zničí svůj cíl, SŘP automaticky zaměří cíl velitele a střelec ničí cíl druhý. Velitel už samozřejmě může vyhledávat další cíl.

Ochrana:
Korba tanku je chráněná vrstveným pancéřováním Chobham a věž pancéřováním Chobham druhé generace (v některých zdrojích označovaném Dorchester). Při zkouškách odolala věž zásahům moderních protitankových zbraní a navíc byla stále schopna boje (některé zdroje uvádějí, že se jedná o nejodolnější tank zavedený v armádách NATO). Ocelová kupole střelce a velitele od Helio Mirror Company odolává střelám 7,62 mm AP z libovolné vzdálenosti a směru. Tank je vybaven přetlakovým systémem ochrany proti ZHN firmy MDH Defence, umístněném ve věži. Vyznačuje se schopností vyčistit značný objem vzduchu za jednotku času a to až 340 m3/h. Proti nepříznivým klimatickým podmínkám je posádka chráněna systémem kontroly teploty firmy Airtechnology Group o výkonu 4,3 kW. Všechny periskopy tanku jsou vyrobeny z polykarbonátů pro vyšší balistickou odolnost a chrání zrak před prudkým ozářením, ať už od laseru nebo od jaderného výbuchu. Optika periskopu je rozdělena na 2 části, které jsou odděleny vzduchovou vrstvou. V případě zasažení exponované části například tlakovou vlnou se ráz nepřenáší na vnitřní část. Elektronické systémy tanku jsou chráněny proti silnému elektromagnetickému pulzu (EMP). Ochranu také zvyšuje vyloučení hydraulických systému z ovládání věže a kanónu, protože v případě zásahu hrozí riziko požáru hydraulické kapaliny. Pohon věže je totiž plně elektrický. Všechny části munice, které mohou explodovat jsou umístněné v korbě pod úrovní věnce věže a to ve speciálních schránkách. Pro případ požáru je tank vybaven automatickým protipožárním zařízením. Věž a korba jsou tvarovány tak aby odrážely minimum záření radiolokačních prostředků průzkumu bojiště. Demaskující příznaky v optickém, infračerveném a rádiovém spektru dále snižuje speciální nátěr. Zároveň je minimalizováno vyzařování zevnitř tanku. Např. periskopy mají zvláštní vrstvu, která neumožňuje světlu zevnitř tanku dostat ven. Na každé straně věže je umístněno 5 zadýmovacích granátometů typu L8 společnosti Helio Mirror. Tank může taky vytvářet kouřovou clonu vstřikováním paliva do výfukového systému.

Pohyblivost:
Challenger 2E je vybaven novou pohonnou jednotkou Europack, která v sobě slučuje německý motor MTU 883 (výkon 1500 koní) s německou převodovkou Renk HSWL 295TM. Automatická převodovka má 5 stupňů pro jízdu vpřed a tři pro jízdu vzad. Motor spolu s převodovkou je kontrolován systémem (Digital Power Pack Management System) napojeným na hlavní řídící počítač. Chlazení motoru je od firmy Airtechnology Group. Hydropneumatické zavěšení druhé generace umožňuje tanku jet v terénu průměrnou rychlostí 40 km/h. Na každé straně má pojezdové ústrojí 6 kol, hancí a napínací kolo a dvě nosné kladky.
Řidič může podle svého uvážení měnit napnutí pásu pomocí hydrauliky. Dosah je 550 km na pevných komunikacích a 300 až 350 km průměrně v terénu. K zvýšení dojezdu je možno tank dovybavit přídavnými palivovými nádržemi, instalovanými na zádi korby. Tank je vybaven pomocnou pohonnou jednotkou.

Další údaje:
Řidič je pro jízdu v noci vybaven pasivním noktovizorem PDP (Passive Driving Periscope) opět od firmy Pilkington Optronics, který mu umožňuje jezdit v nočních podmínkách stejnou rychlostí jako ve dne bez použití světel.
Je možné použít noktovizní nebo termovizní.

Odvozené typy:
Zatím nezjištěny, ale tanky Challenger 2E můžou být vybaveny samohlubovacím zařízením, dozerovou radlicí a pravděpodobně i mechanickými pluhovými vyorávači min firmy Pearson Engineering.

*  kanón L30 se střelou L26A1 s ochuzeným uranem se označuje jako systém Charm 1.

Challenger 2E s kulometem M2HB a jinými kryty pásů.


Challenger 2E - data:
Typ: hlavní bojový tank
Posádka: 4
Rozměry:
    Délka korby (mm) 8 390?
    Celková délka (mm) 11 550
    Maximální šířka (mm) 3 520
    Maximální výška (mm) 2 950
    Světlost (mm) 500
Hmotnost:
     prázdná (kg) ?
     bojová (kg) 62 500 (uvádí se i 62 000)
Výzbroj:
    Kanón - Typ/Ráže/Délka L30 CHARM dr/120/?
               - Hmotnost (kg) 2 000
               - Počet nábojů  50 (20 APFDS + 30 HESH)
               - Účinný dostřel (m) 3 500
    Kulomety - Spřažený - Typ/Ráže L8A2/7,62
                    - Protiletadlový - Typ/Ráže L37A2/7,62 nebo M2HB/12,7
                    - Počet nábojů 4 000 (při použití kulometu L37A2)
    Zadýmovací granátomety 2x5
Pohon a výkony:
    Motor - Typ MTU 883 
               - Výkon (kW) 1103
    Palivo/Zásoba paliva (l) Nafta/?
    Měrný hmotný výkon (kW/t) 17,65
    Měrný tlak na povrch (kg/cm.E2) 0,9
    Rychlost - maximální (km/h) 72
                  - průměrná v terénu (km/h) >40
    Dojezd - na komunikaci (km) 550
                - v terénu 300 - 350
    Maximální stoupání (%) 60
    Maximální náklon (%) 30
    Překročitelnost - šířka zákopu (m) 2,8 (3,2)
    Výstupnost - výška kolmé stěny (m) 0,9 
    Brodivost - bez přípravy (m) 1,07
                    - s přípravou (m) ?
Ochrana:
    Automatické protipožární zařízení ano
    Filtroventilační zařízení ano
 Pancéřování:
    Korba - Čelo typ/max. tloušťka (mm) Chobham 2gen/? 
               - Boky typ/max. tloušťka (mm) ocel + ochranné kryty pásů/?
               - Záď typ/max. tloušťka (mm) ocel?/?
               - Dno typ/max. tloušťka (mm) ocel?/?
    Věž - Čelo typ/max. tloušťka (mm) Chobham 2gen/?
           - Boky typ/max. tloušťka (mm) Chobham 2gen/?
           - Záď typ/max. tloušťka (mm) ocel ?/?
           - Strop typ/max. tloušťka (mm) ocel ?/?
Systémy řízení palby:
    Balistický počítač ano (kanadské firmy CDC)
    Zaměřovač stabilizovaný termovizní střelce a velitele, termokamera TOGS II
    Dálkoměr 2x laserový typu Nd:YAG o dosahu 200 - 10 000 m
Ostatní informace: 
    Výrobce Vickers Defence Systems (VDS) Leeds a Newcastle-upon-Tyne, UK
    Zahájení vývoje 1997
    Prototyp 1998
    Výroba zatím nezaveden
    Rok zavedení do výzbroje zatím nezaveden
    Rok vyřazení z výzbroje zatím nezaveden
    Ve výzbroji armád zatím nezaveden 
    Cena (US dolary) přes 5 mil. USD (2000)
© Daniel Machacek 2001 - 2002