Merkava Mk.3D "Baz"

Historie:
Merkava Mk.3D "Baz" je nejvyspělejší používanou variantou tanku Merkava Mk.3 (2003). Kdy přesně byl zahájen vývoj není známo, ale je pravděpodobné, že to bylo brzy po prvních zkušenostech se základní verzí tanku Merkava Mk.3. Tento model byl zaveden do výzbroje v roce 1995.

Obecná charakteristika:
Celkové schéma tanku se neliší oproti typu Mk.3. Motor je umístněn pod šikmým čelním pancířem a přispívá tak k vyšší ochraně čtyřčlenné osádky při zásahu so přední části korby. Řidič je situován vlevo od motoru. Před ním se nachází pravděpodobně převodovka. Tříčlenná věž je umístněna za motorovou sekcí. Velitel je ve věži vpravo a střelec je níže před ním. Nabíječ je situován do levé části věže. Řešení záďové části tanku zůstalo také zachováno. Prostor v zádi slouží u Merkavy Mk.3 zejména pro převážení dalších nábojů pro hlavní kanón, převážení malého výsadku (běžně 6 vojáků) nebo převoz raněných (do zadního prostoru se vejdou asi 4 nosítka nebo až 9 sedících raněných). Z tohoto prostoru se vystupuje otvorem v zádi, který chrání mohutná dvoudílná dvířka (jedna část se otvírá nahoru a jedna dolů). Na zádi tanku jsou vlevo a vpravo od již zmiňovaných dvířek pro přístup do zadního prostoru ještě další dvě jednodílná dvířka. Pravé složí pro přístup k protichemickému vzduchovému filtru a levé pro přístup k akumulátorům. Na těchto dvířkách pak jsou ještě konstrukce pro převážení dalšího vybavení.

Merkava Mk.3D.

Palebná síla, systém řízení palby a přístrojové vybavení tanku:
Tank je vyzbrojen plně stabilizovaným kanónem ráže 120 mm společnosti IMI. Kanón má hladký vývrt a termickou ochranu hlavně. Je vybaven ejektorem. Elevace je -8 až 20° a odměr je celokruhový. U tanku je použit plně elektrický systém odměru a náměru věže společnosti Elbit Limited. Umožňuje pohyb v náměru a odměru rychlostí kolem 30 resp. 15 °/s. Kanón IMI ráže 120 mm může střílet standartní munici NATO ráže 120 mm. Stejně jako u tanků Merkava Mk.1 a Mk.2 používá izraelská armáda vlastní munici. V tanku se používá munice HE, HESH a APFSDS. Vezeno je 48 kusů munice pro kanón, která je vezena ve věži a ve středu korby (další munice může být umístněna v zadním nákladovém prostoru).
Hlavní zbraň je ovládána vylepšeným systémem řízení palby Knight Mk.3 (Matador) firmy Elbit Ltd. Integruje v sobě střelecký zaměřovač se stabilizovanou optikou, s denní televizní a noční termovizní větví, s laserovým dálkoměrem a systémem automatického sledování cíle 1. generace. Velitel je vybaven panoramatickým zaměřovačem s denní a noční termovizní větví a systémem automatického sledování cíle. To umožňuje posádce používat taktiku "hunter-killer". Dále je SŘP vybaven digitálním počítačem pro výpočet prvků střelby a meteosenzorem. Data ze zaměřovačů můžou velitel a střelec sledovat na displejích. Tank Merkava Mk.3 může účinně střílet na cíle vzdálené více než 3000 - 3500 metrů a to i za pohybu (cíle i vlastního). Díky systému sledování cíle může účinně postřelovat i nízkoletící pomalejší cíle, jako jsou třeba helikoptéry.
Jako vedlejší výzbroj slouží tři kulomety FN-MAG ráže 7,62 mm. Jeden je spřažen z hlavním kanónem a další dva jsou lafetovány na věži. Jeden ovládá velitel a druhý nabíječ. Oba mohou být použity jako protiletadlové. Na tanku může být použito i kulometu M2HB ráže 12,7 mm. Zvláštností tanku Merkava je minomet Soltam Commando ráže 60 mm, který slouží jako pomocná výzbroj. Je lafetován ve stropě věže s možností vedení střelby zevnitř tanku. V tanku je většinou vezeno pro tento minomet 30 min.
Řidič je vybaven pro jízdu v noci pasivním noktovizorem AN/VSS-2 firmy Litton (nebo AN/VSS-43). Velitel má k dispozici telefon pro spojení se zadním prostorem. Komunikaci umožňuje radiostanice V.R.C-120 (vnější) a intercom Vic (vnitřní). Obojí od společnosti Tadiran Com. Zajímavostí jsou vyklápěcí světlomety (společnosti Imco Industries Ltd.).

Tank Merkava Mk.3D "Baz" je standartně vybavený pasivním přídavným pancéřováním.

Ochrana:
Ochrana základní verze tanku Merkava Mk.3D "Baz" je zhruba shodná s typem Mk.3. Tato verze se ale téměř nepoužívá. Častěji je vidět s novým pasivním přídavným pancéřováním (výrobci I.M.I a I.A.I.). Toto přídavné pancéřování se aplikuje na základní kostru, která je vyráběna z oceli (Tefen Casting Urdan Industries Ltd.) Jako u jiných tanků je nejvíc pozornosti soustředěno na čelní pancéřování věže a korby. Věž nemá přírubu kanónu a po obou stranách kanónu jsou dva klíny z vrstveného pancíře. Ty jsou velmi šikmé (70 až 80°) a odrážejí tak většinu střel. Zároveň jsou enormně silné (kolem 1000 mm). Prostor před střeleckým zaměřovačem je jakoby vyříznut a po stranách je chráněn osmi ocelovými retardéry. Čelní prostor korby je chráněn mohutným pancéřováním. Za ním je umístněna hlavní pohonná jednotka, která v případě, že dojde k probití čelního pancíře slouží jako další ochranný blok. Motor je umístněn vpravo, takže řidič vlevo je méně chráněn. Proto je pancíř v oblasti řidiče o něco silnější. Je taky o něco šikmější. Boky věže byly oproti typu Mk.3 dále zesíleny speciálním přídavným pancířem. Na vrchní straně boků věže zůstala prostřední mezivrstva se schránkami, které jsou určeny pravděpodobně na zásobníky, . Toto pancéřování zvyšuje ochranu zejména proti kumulativní munici. Strop věže je zesílen přídavným pasivním pancéřováním. Boky korby jsou v oblasti pojezdového ústrojí chráněny vlastním homogenním ocelovým pancířem korby a ochrannými kryty pásů. Vrchní část je chráněna dvěmi vrstvami ocelového pancéřování, mezi nimiž jsou palivové nádrže a akumulátory. Řidič je pak ještě chráněn zprava motorem. Zadní část věže je z ocelového pancíře a jako přídavná ochrana hlavně proti kumulativním střelám slouží mohutný koš na výstroj a výbavu. V zadní oblasti věže jsou Merkavy vybaveny clonou z řetězů zakončených těžkou kovovou koulí. Tato clona chrání kritický prostor mezi korbou a zádí věže zejména před kumulativními střelami. Pravá zadní část korby je chráněna (dvojitým ?) ocelovým pancířem, protichemickým filtrem a konstrukcí pro převoz dalšího vybavení. Tato konstrukce (koš) je ještě zodolněna drátěnými mřížkami. Levá část je chráněna podobně - (dvojitým ?) ocelovým pancířem, akumulátory, stejným košem a mřížkovou záclonou. Ve střední části jsou dvířka o značné tloušťce stěny. Záď je pod určitým úhlem chráněna blatníky a ozubeným vodícím kolem. Prostřední dvířka pak ještě zmíněnými koši s mřížkovou záclonou.
Tank je vybaven filtroventilačním systémem společnosti Kinetics, klimatizací, automatickým hasícím zařízením (Spectronix) a detektorem radioaktivního zamoření. Munice je umístněna v individuálních ohnivzdorných schránkách. Pohon náměru kanónu a odměru věže je plně elektrický, což vylučuje riziko požáru hydraulické kapaliny. Dále je vybaven systémem detekce ozáření laserem LWS-2 společnosti Amcoram Ltd. Tank disponuje dvanácti vrhači dýmových granátů (6 na každé straně).

Záď Merkavy Mk.3D je kromě základního pancéřování zezadu chráněna ještě koši na výbavu s mřížkovými clonami (korba) a clonou z řetězů (věž). Na věži jsou vidět detektory laserového ozáření.

Pohyblivost:
U modelu Mk.3D došlo k mírnému snížení pohyblivosti. Nicméně tabulkové hodnoty jsou prakticky stejné jako u základního modelu. Tank disponuje zrychlením z 0 na 32 km/h za 10 sekund a maximální rychlost je kolem 60 km/h. Rychlost v terénu může být až 55 km/h. Motor AVDS-1790-9AR o výkonu 882 kW, automatická převodovka Detroit Allison CD-850-BX a odpružení podvozku (pravděpodobně hydropneumatické) zůstaly nejspíše zachovány. Pojezdové ústrojí má na každé straně šest pojezdových kol, hnací ozubenou rozetu, čtyři ? vratné kladky a vodící ozubené kolo.

Verze a odvozené typy:
Merkava Mk.3D "Baz": Základní, ale málo používaná verze tanku Mk.3D "Baz". Liší se absencí přídavného pancéřování.
Merkava Mk.3D "Baz" "BA": Tank Merkava Mk.3D vybavený přídavným pancéřováním na bocích věže.
Merkava Mk.3D "Baz" "BA-RP": Tank Merkava Mk.3D vybavený přídavným pancéřováním na bocích věže a pásy s pryžovými patkami.
Merkava Mk.4: Dále vylepšený tank Merkava s upraveným kanónem, pancířem a pohonem. Používá komponentů z typů Mk.3 i Mk.3D. Verze popsána samostatně.
Další verze: Merkavy všech typů mohou být vybaveny mechanickými pluhovými vyorávači TWMP a magnetickými odminovávači AMMAD firmy IAI/Ramta.

Věž Merkavy Mk.3D "Baz".


Merkava Mk.3D "Baz" "BA" - data:
Typ: hlavní bojový tank
Posádka: 4
Rozměry:
    Délka korby (mm) 7 600 ?
    Celková délka (mm) 9 040
    Maximální šířka (mm) 3 720
    Maximální výška (mm) 2 770 ?
    Výška po věž (mm) 2 660
    Světlost (mm) 530 ?
Hmotnost:
     prázdná (kg) 63 000 ?
     bojová (kg) 65 000
Výzbroj:
    Kanón - Typ/Ráže/Délka IMI 120 hl/120/?
               - Počet nábojů  48
               - Účinný dostřel (m) 3000 - 3500
               - Rychlost palby (ran/min)  ?
               - Stabilizace  ano ve 2 osách
               - Odměr (°) 360
               - Náměr (°) -8 až 20
               - Rychlost pohybu v odměru (°/s) 35
               - Rychlost pohybu v náměru (°/s) 15
    Spřažený kulomet - Typ/Ráže FN MAG/7,62
    Protiletadlové kulomety - Typ/Ráže 2xFN MAG/7,62
                    - Počet nábojů (ks) 10 000
    Zadýmovací granátomety 2x12
    Další výzbroj 60 mm minomet Soltam Commando
    Zásoba min (ks) 30 ?
Pojezdové ústrojí:
Zavěšení podvozku: hydromechanické
Šířka pásů (mm) 660 ?
Délka styčné plocha pás-země (mm) ?
Pohon a výkony:
    Motor - Typ Teledyne Continental AVDS-1790-9AR ?
               - Výkon (kW) 882 při 2400 ot/min
    Převodovka - Typ automatická Allison CD-850-BX ?
                        - Počet stupňů - Vpřed/Vzad 4/3
    Palivo/Zásoba paliva (l) Nafta/1400 ?
    Měrný hmotný výkon (kW/t) 13,57
    Měrný tlak na povrch (kg/cm.E2) kolem 1
    Rychlost - maximální (km/h) 60
                  - průměrná v terénu (km/h) kolem 40
                  - maximální v terénu (km/h) 55
    Zrychlení z 0 na 32 km/h (s) kolem 10
    Dojezd - na komunikaci (km) 500
                - v terénu ?
    Maximální stoupání (%) 65 ?
    Maximální náklon (%) 38
    Překročitelnost - šířka zákopu (m) 3,5
    Výstupnost - výška kolmé stěny (m) 1
    Brodivost - bez přípravy (m) 1,38
    Brodivost - s přípravou (m) 2
Ochrana:
    Protipožární zařízení automatické
    Filtroventilační zařízení ano
 Pancéřování:
    Korba - Čelo typ/max. tloušťka (mm) ocel + kompozitní/?
               - Boky typ/max. tloušťka (mm) ocel + kryty pásů/ekv. 500+ vs. HEAT
               - Záď typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
               - Dno typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
    Věž - Čelo typ/max. tloušťka (mm) ocel + kompozitní/?
           - Boky typ/max. tloušťka (mm) ocel + kompozitní/ekv. 600+ vs. HEAT
           - Záď typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
           - Strop typ/max. tloušťka (mm) ocel + ?/?
Systém řízení palby: Knight Mk.3/MAST
    Balistický počítač ano
    Zaměřovače stabilizované, střelecký s denním a nočním termovizním kanálem,
velitelský panoramatický s denním a nočním termovizním kanálem,
oba vybaveny systémem automatického sledování cíle
    Dálkoměr laserový Nd:YAG
Zařízení řidiče:  pasivní noktovizní
Pohon věže: elektrický
Elektrický systém:  24V 8x12V 500Ah ?
Ostatní informace: 
    Výrobce Israel Ordnance Corps, Tel a Shumer, Izrael
    Zahájení vývoje 199?
    Prototyp 1993 ?
    Výroba 1995? - 2003 ?
    Rok zavedení do výzbroje 1995
    Rok vyřazení z výzbroje ?
    Ve výzbroji armád Izrael
    Cena (US dolary) ?

© Daniel Machacek 2001 - 2003