Merkava Mk.3

Historie:
Merkava Mk.3 je představitelem 3. generace tanků Merkava a prvním izraelským tankem vybaveným 120 mm kanónem. Vyvíjen byl už od roku 1981 (tedy v době kdy byla vyvíjena ještě Merkava Mk.2) a první prototyp byl k dispozici v roce 1985. O dva roky později byla pravděpodobně zahájena předsériová výroba. O roce zavedení do výzbroje jsou rozporuplné údaje. Uvádí se rok 1987 (např. Ing. Soukup) nebo 1990 (izraelské ministerstvo obrany). Oficiálně byl tento tank předveden v roce 1989. Stejně jako u předchozích typů i tento byl vyvíjen pod vedením generála Israele Tala. Používán je zejména pro vyjížďky na území Palestiny v rámci různých izraelských protiakcí proti palestinským radikálům.

Obecná charakteristika:
Celkové schéma tanku se oproti typům Mk.1 a Mk.2 až na pár drobností nezměnilo. Motor je umístněn pod šikmým čelním pancířem a přispívá tak k vyšší ochraně čtyřčlenné osádky při zásahu so přední části korby. Řidič je situován vlevo od motoru. Před ním se nachází pravděpodobně převodovka. Tříčlenná věž je umístněna za motorovou sekcí. Velitel je ve věži vpravo a střelec je níže před ním. Nabíječ je situován do levé části věže. Řešení záďové části tanku zůstalo také zachováno. Prostor v zádi slouží u Merkavy Mk.3 zejména pro převážení dalších nábojů pro hlavní kanón, převážení malého výsadku (běžně 6 vojáků) nebo převoz raněných (do zadního prostoru se vejdou asi 4 nosítka nebo až 9 sedících raněných). Z tohoto prostoru se vystupuje otvorem v zádi, který chrání mohutná dvoudílná dvířka (jedna část se otvírá nahoru a jedna dolů). Na zádi tanku jsou vlevo a vpravo od již zmiňovaných dvířek pro přístup do zadního prostoru ještě další dvě jednodílná dvířka. Pravé složí pro přístup k protichemickému vzduchovému filtru a levé pro přístup k akumulátorům. Na těchto dvířkách pak jsou ještě konstrukce pro převážení dalšího vybavení.

Merkava Mk.3B (C)

Palebná síla, systém řízení palby a přístrojové vybavení tanku:
Tank je vyzbrojen plně stabilizovaným kanónem ráže 120 mm společnosti IMI. Kanón má hladký vývrt a termickou ochranu hlavně. Je vybaven ejektorem. Elevace je -8 až 20° a odměr je celokruhový. Systém náměru kanónu a odměru věže byl oproti předchozím typům pozměněn. U tanku Merkava Mk.3 je použit plně elektrický systém odměru a náměru věže společnosti Elbit Limited. Umožňuje pohyb v náměru a odměru rychlostí kolem 30 resp. 15 °/s. Kanón IMI ráže 120 mm může střílet standartní munici NATO ráže 120 mm. Stejně jako u tanků Merkava Mk.1 a Mk.2 používá izraelská armáda vlastní munici, která je tak kvalitní, že si blíže nespecifikovaný typ podkaliberní průbojné munice objednalo i Švédsko pro své tanky Strv 121 a Strv 122. V tanku se používá munice HE, HESH a APFSDS. Vezeno je 50 kusů munice pro kanón, která je vezena ve věži a ve středu korby (další munice může být umístněna v zadním nákladovém prostoru).
Hlavní zbraň je ovládána systémem řízení palby Knight Mk.3 (Matador) firmy Elbit Ltd. Integruje v sobě střelecký zaměřovač se stabilizovanou optikou, s denní televizní a noční termovizní větví a s laserovým dálkoměrem. Dále digitální počítač pro výpočet prvků pro střelbu a meteo senzor. Tank Merkava Mk.3 může účinně střílet na cíle vzdálené 3000 - 3500 metrů a to i za pohybu (cíle i vlastního). Jak je tento systém přesný však zatím podrobně publikováno nebylo.
Jako vedlejší výzbroj slouží tři kulomety FN-MAG ráže 7,62 mm. Jeden je spřažen z hlavním kanónem a další dva jsou lafetovány na věži. Jeden ovládá velitel a druhý nabíječ. Oba mohou být použity jako protiletadlové. Vezeno je většinou 10 000 nábojů ráže 7,62 mm, z nichž 3000 jsou určeny pro spřažený kulomet a 7000 pro protiletadlové kulomety. Na tanku může být použito i kulometu M2HB ráže 12,7 mm. Zvláštností tanku Merkava je minomet Soltam Commando ráže 60 mm, který slouží jako pomocná výzbroj. U typu Mk.3 je lafetován ve stropě věže s možností vedení střelby zevnitř tanku. V tanku je většinou vezeno pro tento minomet 30 min.
Řidič je vybaven pro jízdu v noci pasivním noktovizorem AN/VSS-2 firmy Litton (nebo AN/VSS-43). Velitel má k dispozici telefon pro spojení se zadním prostorem. Zajímavostí jsou vyklápěcí světlomety.

Tank Merkava Mk.3 vybavený pasivním přídavným pancéřováním 4. generace.

Ochrana:
Ochrana tanku Merkava Mk.3 je řešena jako komplexní se zajištěním maximálního stupně odolnosti ze všech stran. Jako hlavní ochrana je použit vrstvený pancíř modulárního typu, umístněný na ocelové kostře. Jednotlivé modely se pak liší ještě dalším přídavným pancířem různých typů. Jako u jiných tanků je nejvíc pozornosti soustředěno na čelní pancéřování věže a korby. Věž nemá přírubu kanónu (podobně jako u britských tanků) a po obou stranách kanónu jsou dva klíny z vrstveného pancíře. Ty jsou velmi šikmé (70 až 80°) a odrážejí tak většinu střel. Zároveň jsou enormně silné (kolem 1000 mm). Prostor před střeleckým zaměřovačem je jakoby vyříznut a po stranách je chráněn osmi ocelovými retardéry. Čelní prostor korby je chráněn mohutným pancéřováním. Za ním je umístněna hlavní pohonná jednotka, která v případě, že dojde k probití čelního pancíře slouží jako další ochranný blok. Motor je umístněn vpravo, takže řidič vlevo je méně chráněn. Proto je pancíř v oblasti řidiče o něco silnější (řešeno přidáním dalších plátů pancíře). Je taky o něco šikmější. Boky věže narozdíl od předchozích typů dostaly navíc speciální přídavný pancíř. Na vrchní straně boků věže zůstala prostřední mezivrstva se schránkami, které jsou určeny pravděpodobně na zásobníky, . Toto pancéřování zvyšuje ochranu zejména proti kumulativní munici. Boky korby jsou v oblasti pojezdového ústrojí chráněny vlastním homogenním ocelovým pancířem korby a ochrannými kryty pásů. Vrchní část je chráněna dvěmi vrstvami ocelového pancéřování, mezi nimiž jsou palivové nádrže a akumulátory. Řidič je pak ještě chráněn zprava motorem. Zadní část věže je z ocelového pancíře a jako přídavná ochrana hlavně proti kumulativním střelám slouží mohutný koš na výstroj a výbavu. V zadní oblasti věže jsou Merkavy vybaveny clonou z řetězů zakončených těžkou kovovou koulí. Tato clona chrání kritický prostor mezi korbou a zádí věže zejména před kumulativními střelami. Pravá zadní část korby je chráněna (dvojitým ?) ocelovým pancířem, protichemickým filtrem a konstrukcí pro převoz dalšího vybavení. Aby toho nebylo málo tak tato konstrukce (koš) je ještě zodolněna drátěnými mřížkami. Levá část je chráněna podobně - (dvojitým ?) ocelovým pancířem, akumulátory, stejným košem a mřížkovou záclonou. Ve střední části jsou dvířka o značné tloušťce stěny. Záď je pod určitým úhlem chráněna blatníky a ozubeným vodícím kolem. Prostřední dvířka pak ještě zmíněnými koši s mřížkovou záclonou.
Tank je vybaven filtroventilačním systémem společnosti Kinetics, klimatizací, automatickým hasícím zařízením a detektorem radioaktivního zamoření. Munice je umístněna v individuálních ohnivzdorných schránkách. Pohon náměru kanónu a odměru věže je plně elektrický, což vylučuje riziko požáru hydraulické kapaliny. Dále je vybaven systémem detekce ozáření laserem LWS-2 společnosti Amcoram Ltd. Tank disponuje dvanácti vrhači dýmových granátů (6 na každé straně).
Ochrana tohoto tanku je dobře prověřena i v bojových podmínkách. Podle izraelských zdrojů bylo zasaženo několik tanků Merkava Mk.3 protitankovými zbraněmi, ale nebyl zaznamenán případ totálního zničení tanku. Všechny stroje byly opraveny a navráceny do služby. Jeden tank byl zasažen asi 20 protitankovými raketami sovětské provenience, ale pouze jedna zasáhla a zabila velitele, který měl otevřený poklop. Počátkem roku 2002 byla, ale jedna Merkava Mk.3 (nebo Mk.2) skoro totálně zničena a zahynuli v ní tři lidé. Dosavadní teorie (pochází od lidí z britského nakladatelství Jane`s) hovoří o výbuchu 50 kg (uvádí se i ale 50 - 100 kg) nálože (nejtěžší protitankové miny mají asi 12 kg) umístněné v zemi, která vybuchla pod motorem tanku. Motor byl vystřelen z tanku, přičemž usmrtil řidiče a zasáhl kanón, jehož závěr pak "rozmixoval" další dva členy osádky. Tímto incidentem byla pověst tanku Merkava jako ideálně chráněného typu silně pošramocena. Dodejme k tomu však to, že podobný výbuch by nepřečkal bez úhony žádný tank na světě.

Záď Merkavy Mk.3 je kromě základního pancéřování zezadu chráněna ještě koši na výbavu s mřížkovými clonami (korba) a clonou z řetězů (věž).

Pohyblivost:
U tanků Merkava byla pohyblivost vždy odsunuta až na poslední místo. U modelu Mk. 3 je ale i pohyblivost na velmi dobré úrovni. Tank disponuje zrychlením z 0 na 32 km/h za 10 sekund a maximální rychlost je kolem 60 km/h. To je míň než u většiny moderních západních tanků. Tank Merkava Mk.3 ale disponuje velmi vysokou rychlostí v terénu, která může být až 55 km/h, což už je srovnatelné např. s tankem M1 Abrams. Hlavní zásluhu na tom má motor AVDS-1790-9AR o výkonu 882 kW, automatická převodovka Detroit Allison CD-850-BX a nové odpružení podvozku (pravděpodobně hydropneumatické). Pojezdové ústrojí má na každé straně šest pojezdových kol, hnací ozubenou rozetu, čtyři ? vratné kladky a vodící ozubené kolo.

Verze a odvozené typy:
Merkava Mk.3: Základní verze tanku Merkava Mk.3.
Merkava Mk.3A: ?.
Merkava Mk.3B: Verze vybavená přídavným pancéřováním na vrchu věže.
Merkava Mk.3C: Blízká verzi Mk.3B. Také vybavena přídavným vrchním pancéřováním.
Merkava Mk.3D "Baz": Tank Merkava Mk.3 vybavený systémem automatického sledování cíle Baz. Verze popsána samostatně.
Merkava Mk.3D "Baz" "BA": Tank Merkava Mk.3D vybavený přídavným pancéřováním na bocích věže.
Merkava Mk.3D "Baz" "BA-RP": Tank Merkava Mk.3D vybavený přídavným pancéřováním na bocích věže a pásy s pryžovými patkami.
Merkava Mk.3?: Verze vybavená přídavným pancéřováním na věži stejným jako u typu Mk.3D "BA"?
Merkava Mk.3?: Verze vybavená přídavným pancéřováním 4. generace. Pouze prototyp ?
Merkava Mk.4: Dále vylepšený tank Merkava s upraveným kanónem, pancířem a pohonem. Verze popsána samostatně.
Merkava ARV: Vyprošťovací tank na podvozku tanku Merkava Mk.3.
Další verze: Merkavy všech typů mohou být vybaveny mechanickými pluhovými vyorávači TWMP a magnetickými odminovávači AMMAD firmy IAI/Ramta.

Merkava Mk.3 verze B nebo C.

Merkava Mk.3 - data:

Typ: hlavní bojový tank
Posádka: 4
Rozměry:
    Délka korby (mm) 7 600
    Celková délka (mm) 8 780
    Maximální šířka (mm) 3 700
    Maximální výška (mm) 2 760
    Výška po věž (mm) 2 650
    Světlost (mm) 530
Hmotnost:
     prázdná (kg) 59 000
     bojová (kg) 61 000
Výzbroj:
    Kanón - Typ/Ráže/Délka IMI 120 hl/120/?
               - Počet nábojů  50
               - Účinný dostřel (m) 3000 - 3500
               - Stabilizace  ano ve 2 osách
               - Odměr (°) 360
               - Náměr (°) -8 až 20
    Spřažený kulomet - Typ/Ráže FN MAG/7,62
    Protiletadlové kulomety - Typ/Ráže 2xFN MAG/7,62
                    - Počet nábojů (ks) 10 000
    Zadýmovací granátomety 2x6 ráže 78,5 mm
    Další výzbroj 60 mm minomet Soltam Commando
    Zásoba min (ks) 30 ?
Pojezdové ústrojí:
Zavěšení podvozku: hydromechanické ?
Šířka pásů (mm) 660
Délka styčné plocha pás-země (mm) ?
Pohon a výkony:
    Motor - Typ Teledyne Continental AVDS-1790-9AR
               - Výkon (kW) 882
    Převodovka - Typ automatická Allison CD-850-BX
                        - Počet stupňů - Vpřed/Vzad ?
    Palivo/Zásoba paliva (l) Nafta/1400
    Měrný hmotný výkon (kW/t) 14,5
    Měrný tlak na povrch (kg/cm.E2) 0,96
    Rychlost - maximální (km/h) 60
                  - průměrná v terénu (km/h) kolem 40
                  - maximální v terénu (km/h) 55
                  - maximální dozadu (km/h) 25
    Zrychlení z 0 na 32 km/h (s) 10
    Dojezd - na komunikaci (km) 500
                - v terénu ?
    Maximální stoupání (%) 65
    Maximální náklon (%) 38
    Překročitelnost - šířka zákopu (m) 3,5
    Výstupnost - výška kolmé stěny (m) 1
    Brodivost - bez přípravy (m) 1,38
    Brodivost - s přípravou (m) 2
Ochrana:
    Protipožární zařízení automatické
    Filtroventilační zařízení ano
 Pancéřování:
    Korba - Čelo typ/max. tloušťka (mm) ocel + kompozitní/?
               - Boky typ/max. tloušťka (mm) ocel + kryty pásů/ekv. 500+ vs. HEAT
               - Záď typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
               - Dno typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
    Věž - Čelo typ/max. tloušťka (mm) ocel + kompozitní/?
           - Boky typ/max. tloušťka (mm) ocel + kompozitní/ekv. 500+ vs. HEAT
           - Záď typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
           - Strop typ/max. tloušťka (mm) ocel + ?/?
Systém řízení palby: Knight Mk.3
    Balistický počítač ano
    Zaměřovače elektrooptické stabilizované, střelecký je vybaven termovizorem
    Dálkoměr laserový Nd:YAG
Zařízení řidiče:  pasivní noktovizní
Pohon věže: elektrický
Elektrický systém:  24V 8x12V 500Ah
Ostatní informace: 
    Výrobce Israel Ordnance Corps, Tel a Shumer, Izrael
    Zahájení vývoje 1981
    Prototyp 1985
    Výroba 1987 (1989) - 1994
    Rok zavedení do výzbroje 1987 (1990)
    Rok vyřazení z výzbroje ?
    Ve výzbroji armád Izrael (asi 320 ks)
    Cena (US dolary) okolo 4,2 mil. (1993)

© Daniel Machacek 2001 - 2003