Olifant 2 (Mk.2)

Historie a obecná charakteristika:

O tanku Olifant 2 se ví jen velice málo. Bližší informace nebyly publikovány a jediným důvěryhodným zdrojem jsou stránky jihoafrické společnosti DENEL. Tento tank je odvozen od tanku Olifant Mk.1B. Od něj se liší zejména zcela novou věží, kterou vyvinula divize LIW společnosti DENEL. Upravený podvozek je převzat s tanku Olifant Mk.1B. Věž využívá poznatků získaných při vývoji experimentálního tanku TTD, na kterém pracovaly firmy DENEL (divize LIW - věž) a Reumech (dnes pod Vickers Defence Systems - podvozek). O spolupráci s firmou Reumech na tanku Olifant 2 nebyly zveřejněny žádné informace, ale spíše se zdá, že projekt Olifant 2 je soukromou iniciativou společnosti DENEL. Tank je klasické konstrukce s předním úsekem řidiče, středním věžovým a zadním motorovým úsekem. Vpravo ve věži jsou místa střelce a velitele a vlevo nabíječe. O vývoji nebyly zjištěny žádné bližší informace. Věž tanku Olifant 2 je možno použít i na tanky Centurion a Chieftain.

Výzbroj, SŘP a přístrojové vybavení:

Tank je zatím vybaven kanónem LIW GT8 ráže 105 mm s drážkovaným vývrtem, termickou ochranou a ejektorem. Ale v blízké budoucnosti se počítá s nahrazením za jihoafrický 120 mm kanón s hladkým vývrtem, který je ještě stále ve stádiu vývoje. Tank může střílet standartní municí NATO ráže 105 mm všech typů. Běžná rychlost střelby je šest až osm výstřelů za minutu. O počtu vezené munice nebyly zjištěny žádné údaje, ale je možné že počet nábojů vezených ve věži je shodný s tankem TTD (22 kusů). O doplňkové výzbroji taky nebyly zjištěny žádné informace, ale zřejmě bude shodná jako u všech jihoafrických tanků (spřažený i protiletadlový kulomet ráže 7,62 mm). Olifant 2 je vybaven pokročilým systémem řízení palby stejným nebo odvozeným od SŘP tanku TTD příbuzným SŘP TIGER NGFCS (New-generation Fire Control System), který byl použit například u modernizovaného polského tanku T-72M1. Velitel používá periskopický zaměřovač CS-65N s denním a nočním kanálem, který je plně stabilizovaný a otočný o 360°. Střelec používá pravděpodobně zaměřovač GS-60 nebo jemu příbuzný. Tento zaměřovač se stabilizovanou optikou je vybaven denním a termovizním kanálem a je vybaven také vestavěným laserovým dálkoměrem. SŘP dále využívá informací z meteo senzoru umístněném na střeše věže. Tank je schopen střelby i za pohybu a má tzv. schopnost Hunter-Killer. Přesnost střelby municí APFSDS se pohybuje kolem 0,85 na 2000 metrů při střelbě z místa a 0,75 za pohybu na cíl o velikosti tanku T-72. Kontrolu subsystémů věže a má na starosti systém LIW TMS (Turret Management System), který umožní v budoucnu připojení subsystémů jako jsou třeba systémy automatické obrany, automatické sledování cíle nebo bojišťový informační systém. Stejně jako u jiných moderních tanků je řidič vybaven pasivním noktovizorem pro jízdu v noci.

Ochrana:

Podvozek tanku Olifant 2 má zachovanou stejnou úroveň ochrany jako model Mk.1B. Je vybaven přídavným pancéřováním na exponovaných místech, kryty kolejových pásů a zodolněným dnem. Věž je ale vybavena novým modulárním vícevrstvým kompozitním pancéřováním. Tvar věže je podobný německému typu Leopard 2A5. Původní tank Olifant 2 byl pravděpodobně vybaven věží bez dodatečné ochrany a podobala se tanku Leopard 2 nebo TTD (z níž podle všeho byla vyvinuta). Poté byla vybavena dalším přídavným pancéřováním klínového tvaru (viz. obrázky). Stupeň ochrany je tak vyšší než u typu TTD a tank Olifant 2 tak musí při zásahu do čelních partií věže odolávat starší munici ráží 120 a 125 mm, o ráži 105 mm ani nemluvě (o tanku TTD výrobci tvrdili, že odolá blíže neupřesněným typům protitankové munice ráže 125 mm). Ochrana proti výbuchu munice je řešena podobně jako u tanků Abrams a Leclerc pomocí odfukovacích panelů. O použití zadýmovacích granátometů nebyly zjištěny žádné informace a na publikovaných snímcích identifikovány nebyly, což je možné vysvětlit buď absencí u prototypů nebo způsobem umístnění. Je možné, že jsou stejně jako u tanku TTD vestavěny do věže a na relativně málo podrobných fotografiích se nedají rozeznat.

Pohyblivost:

Pohyblivost tanku Olifant 2 je asi podobná jako u tanku Olifant Mk.1B. Tank je vybaven automatickou převodovkou. Odpružení je řešeno pomocí torzních tyčí. O použití nového motoru nebo vylepšení systému zavěšení nebyly publikovány žádné údaje. Výrobce se zaměřil zejména na vylepšení balistické ochrany a palebné síly vývojem nové věže a pohyblivost výrazně neměnil. Proto se pohyblivost nebude lišit od předchozího modelu. Pokud se přece jenom některé důležité celky podvozku měnily, byly přitom asi využity komponenty z tanku TTD.

Další údaje:

Tank může být vybaven tzv. protibušovou radlicí.

Odvozené typy:

Bližší informace nezjištěny, ale existují pravděpodobně dvě verze lišící se pancéřovou ochranou (viz. snímky).

Věž tanku Olifant 2 bez přídavného pancéřování.


Olifant 2 (Mk.2) - data:
Typ: hlavní bojový tank
Posádka: 4
Rozměry:
    Délka korby (mm) 8 610
    Celková délka (mm) ?
    Maximální šířka (mm) 3 420
    Výška po věž (mm) <2 500
    Světlost (mm) 345
Hmotnost:
     prázdná (kg) ?
     bojová (kg) asi 58 000
Výzbroj:
    Kanón - Typ/Ráže/Délka LIW GT8 dr nebo LIW 120 hl/105 nebo 120/?
               - Počet nábojů  ?
               - Odměr (°) 360
               - Náměr (°) ?
    Spřažený kulomet - Typ/Ráže ?/7,62
    Protiletadlový kulomet - Typ/Ráže ?/7,62?
   Počet nábojů pro kulomety ?
    Zadýmovací granátomety 2x3 ?
Pohon a výkony:
    Motor - Typ Turbo V12 ?
               - Výkon (kW) >670 ?
    Převodovka - Typ automatická AMTRA III ?
                        - Počet stupňů - Vpřed/Vzad ?
    Palivo/Zásoba paliva (l) Nafta/?
    Měrný hmotný výkon (kW/t) ?
    Měrný tlak na povrch (kg/cm.2) ?
    Rychlost - maximální (km/h) kolem 58
                  - průměrná v terénu (km/h) ?
    Dojezd - na komunikaci (km) 350+
    Maximální stoupání (%) 60
    Maximální náklon (%) 30
    Překročitelnost - šířka zákopu (m) 3,35?
    Výstupnost - výška kolmé stěny (m) 1?
    Brodivost - bez přípravy (m) 1,5
    - s přípravou (m) ?
Odpružení podvozku pomocí torzních tyčí ?
Ochrana:
    Automatické protipožární zařízení ano
    Filtroventilační zařízení ?
 Pancéřování:
    Korba - Čelo typ/max. tloušťka (mm) ocel + ?/celk. přes 200
               - Boky typ/max. tloušťka (mm) ocel/51? + ochranné kryty pásů
               - Záď typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
               - Dno typ/max. tloušťka (mm) ocel/>100?
               - Strop typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
    Věž - Čelo typ/max. tloušťka (mm) ocel + kompozity/?
           - Boky typ/max. tloušťka (mm) ocel + kompozity/?
           - Záď typ/max. tloušťka (mm) ocel + kompozity?/?
           - Strop typ/max. tloušťka (mm) ocel + kompozity?/?
Systém řízení palby:
    Balistický počítač digitální
    Zaměřovače denní/noční termovizní střelce, denní/noční pasivní noktovizní velitele
    Dálkoměr laserový Nd:YAG
Ostatní informace: 
    Výrobce Denel, divize LIW, JAR
    Zahájení vývoje 199?
    Prototyp 1998 ?
    Výroba 200? - ?
    Rok zavedení do výzbroje 200?
    Rok vyřazení z výzbroje 20??
    Ve výzbroji armád zatím nezaveden
    Cena (US dolary) ?

© Daniel Machacek 2001 - 2002