Tank Technology Demonstrator (TTD) 

Historie a obecná charakteristika:

Tank TTD je jihoafrickým experimentálním demonstrátorem na němž se měly ověřovat některá řešení a komponenty, která měla být využita jak při konstrukci nového tanku, tak při případné modernizaci stávajících strojů. O jeho zavedení do výzbroje se teda pravděpodobně moc neuvažovalo. V současné době SANDF (jihoafrická armáda) uvažuje spíše o nákupu tanků v zahraničí. Vývoj tohoto tanku započal někdy počátkem 90. let. Hlavními společnostmi, které se na něm angažovaly byly REUMECH OMC, která měla na starosti korbu a DENEL divize LIW, která měla na starosti věž. Současný stav projektu je neznámý, ale některé komponenty tanku TTD jsou nabízeny na světovém trhu (např. SŘP) a využity při navrhované modernizaci tanků Olifant na verzi Olifant 2.
Tank je klasické konstrukce s řidičem v přední části, věžovým úsekem ve střední části a motorpřevodovým úsekem v zadní části tanku. Trojmístná věž má také klasické uspořádání s velitelem a střelcem vpravo (střelec vepředu, za ním velitel), nabíječem pak vlevo.

Výzbroj, SŘP a přístrojové vybavení:

Prototypy byly vybaveny kanónem LIW GT3 nebo GT8 ráže 105 mm s drážkovaným vývrtem, termickou ochranou a ejektorem. Kanón je stabilizován jak v odměru, tak i v náměru. Pohon věže a kanónu je pravděpodobně plně elektrický. Konstrukce věže ale umožňuje snadnou zástavbu vyvíjeného jihoafrického 120 mm kanónu GT6 s hladkým vývrtem hlavně, popř. vyvíjeného kanónu ráže 140 mm. Tank může střílet standartní municí NATO ráže 105 mm všech typů. Běžná rychlost střelby je šest až osm výstřelů za minutu. Nabíjení je manuální. V tanku je vezeno 54 nábojů ráže 105 mm, z nichž 22 je umístněno v zadní části věže a 32 jich je nalevo od stanoviště řidiče. Doplňkovou výzbroj představují dva blíže nespecifikované kulomety ráže 7,62 mm (spřažený a protiletadlový). Spřažený kulomet má mít zásobu střeliva 2000 nábojů.
Plně integrovaný systém řízení palby v sobě zahrnuje digitální počítač RS485. Dále zaměřovač střelce (pravděpodobně typ GS-60) stabilizovaný ve dvou osách s vestavěným laserovým dálkoměrem a termovizním kanálem. Vstupní data jsou dále brána z několika typů senzorů (např. meteosenzor společnosti AMS ?, senzory polohy věže, úsťový referenční systém atd.). Velitel používá panoramatický periskopický zaměřovač CS-65N s denním a nočním pasivním infračerveným kanálem a dvouosou stabilizací optiky. Tank je schopen střelby i za pohybu a má tzv. schopnost Hunter-Killer. Přesnost střelby municí APFSDS je 0,84 na 2000 metrů při střelbě z místa a 0,75 za pohybu, na cíl o velikosti tanku T-72.
Řidič je vybaven třemi periskopy. Pro jízdu v nočních podmínkách používá pravděpodobně pasivní infračervený elektrooptický systém.

Tank TTD během zkoušek.

Ochrana:

Ochrana tanku TTD je zajištěna ocelovým homogenním a kompozitním vícevrstvým pancéřováním. Vícevrstvé pancéřování je použito pro ochranu tanku v přední polosféře a je použito jak na věži, tak i na korbě. Boky korby jsou navíc chráněny ochrannými kryty pásů (4 díly na každé straně). Kritické místo mezi věží a korbou je zepředu chráněno představným pancířem. Exponovaná místa korby a věže mají být navíc vybaveny konzolemi, které umožňují umístnit na tank přídavné pancéřování různého složení (např. i dynamické). I se základním stupněm ochrany má tank v přední polosféře odolávat některým typům protitankové munice a životně důležité celky tanku jsou chráněny ze všech směrů před průbojnou municí ráže 23 mm a tříštivotrhavou dělostřeleckou municí ráže 155 mm. Pancíř v prostoru osádky je z vnitřní strany navíc vybaven ochrannými vrstvami proti střepinám (aramid ?) a radiaci. Ochrana proti výbuchu munice je řešena v prostoru věže podobně jako u tanků M1 Abrams a Leclerc pomocí tzv. odfukovacích panelů. Prostor osádky je vybaven klimatizací, filtroventilačním systémem a pravděpodobně i automatickým protipožárním zařízením. Palivové nádrže jsou chráněny proti explozí vrstvou nazývanou EXPLOSAFE. Dále je tank vybaven zadýmovacími granátomety vestavěnými do boků věže (2x3 ?) a je schopen vytvářet dýmovou clonu vstřikováním paliva do výfukového systému. K ochraně přispívají i některá opatření zaměřená na snížení demaskujících příznaků. Např. se jedná o zařízení na ochlazování výfukových plynů, které snižuje vyzařování v infračerveném spektru. Navíc může být tank vybaven systémem detekce ozáření laserem společnosti Avitronics.

Pohyblivost:

Odpovídající pohyblivost tanku TTD zajišťuje powerpack skládající se z vznětového motoru TURBO V-8 s kombinovaným vzduchovým a kapalinovým chlazením o výkonu 920 kW při 2100 otáčkách za minutu a automatické převodovky. Převodovka umožňuje použití motoru o výkonu až 1120 kW. Tank je vybaven progresivním pojezdovým ústrojím, tvořeným na každé straně 7-mi pojezdovými koly, hnací rozetou, vodícím kolem a blíže nezjištěným počtem vratných kladek. Tank je schopen jet po zpevněných komunikacích maximální rychlostí 71 km/h. V terénu se průměrná rychlost pohybuje okolo 35 km/h. Zrychlení z 0 na 30 km/h zvládne tank za 5,1 sekundy a z 56 km/h zabrzdí za méně než 7 sekund. Překoná příkop široký 3,5 metru, kolmou překážku vysokou 0,9 metru a bez přípravy projede 1,5 metru hlubokou vodou. Dojezd na komunikaci má být 400 km a v terénu 300 km.

Odvozené typy:

Žádné nezjištěny.

Technologický experimentální demonstrátor TTD.


Tank Technology Demonstrator - data:
Typ: hlavní bojový tank
Posádka: 4
Rozměry:
    Délka korby (mm) 7 780
    Celková délka (mm) 9 880
    Maximální šířka (mm) 3 620
    Maximální výška (mm) 2 990
    Světlost (mm) ?
Hmotnost:
     prázdná (kg) ?
     bojová (kg) 58 300
Výzbroj:
    Kanón - Typ/Ráže/Délka GT3 dr, GT6 hl nebo 140 mm hl/105, 120 nebo 140/?
               - Počet nábojů  54
    Kulomety - Spřažený - Typ/Ráže ?/7,62 
                    - Protiletadlový - Typ/Ráže ?/7,62
                    - Počet nábojů 2000 (pro spřažený)
    Zadýmovací granátomety 2x3
Pohon a výkony:
    Motor - Typ Turbo V8
               - Výkon (kW)/Při otáčkách (ot/min) 920/2100
    Palivo/Zásoba paliva (l) Nafta/1600
    Měrný hmotný výkon (kW/t) 15,8
    Měrný tlak na povrch (kg/cm.2) 0,93
    Rychlost - maximální (km/h) 71
                  - průměrná v terénu (km/h) 35
    Dojezd - na komunikaci (km) 400
                - v terénu 300
    Maximální stoupání (%) ?
    Maximální náklon (%) ?
    Překročitelnost - šířka zákopu (m) 3,5
    Výstupnost - výška kolmé stěny (m) 0,9 
    Brodivost - bez přípravy (m) 1,5
                    - s přípravou (m) ?
Ochrana:
    Automatické protipožární zařízení ano ?
    Filtroventilační zařízení ano
 Pancéřování:
    Korba - Čelo typ/max. tloušťka (mm) vícevrstvý kompozitní/? 
               - Boky typ/max. tloušťka (mm) ocel + ochranné kryty pásů (pryž ?)/?
               - Záď typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
               - Dno typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
    Věž - Čelo typ/max. tloušťka (mm) vícevrstvý kompozitní/?
           - Boky typ/max. tloušťka (mm) vícevrstvý kompozitní/?
           - Záď typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
           - Strop typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
Systém řízení palby:
    Balistický počítač digitální
    Zaměřovače stabilizované denní/noční střelce i velitele
    Dálkoměr laserový
Zařízení řidiče pasivní noktovizor
Elektrický systém:  ?
Ostatní informace: 
    Výrobce Reumech OMC, Benoni, JAR
    Zahájení vývoje začátek 90. let
    Prototyp ?
    Výroba sériově nevyráběn
    Rok zavedení do výzbroje nezaveden
    Rok vyřazení z výzbroje nezaveden
    Ve výzbroji armád nezaveden ?
    Cena (US dolary) ?

© Daniel Machacek 2000 - 2002