AL Khalid (MBT 2000, P-90)

Historie a obecná charakteristika:
Tank Al Khalid vznikl jako odpověď na vývoj indického tanku Arjun. Je nazýván též jako MBT-2000 nebo P-90. Vychází z čínského tanku Type 90-II a Čína se také na vývoji tanku Al Khalid aktivně podílí. Vývoj byl zahájen v roce 1990. Za Pákistán se na vývoji podílí firma Heavy Industries Taxila (HIT) a za Čínu korporace NORINCO (North Industries Corporation). Spolupráce s Čínou a navázání na projekt tanku Type 90-II ušetřilo značné finanční prostředky a tak prvních 8 let stál vývoj jen asi 20 miliónů $. První prototyp byl dokončen už v červnu roku 1991 a v průběhu vývoje bylo vyrobeno 6 prototypů ve třech konfiguracích. V průběhu 90. let byl tank ve všech konfiguracích zkoušen v pouštních podmínkách s teplotou dosahující až 55 °C a hojným výskytem písečných zrnek ve vzduchu. Ověřovací patnácti kusová výrobní série tanku byla v HIT zahájena v listopadu 2000 a měla být dokončena v červnu roku 2001. 20 července pak po zkouškách bylo těchto patnáct tanků zařazeno do služby v pákistánské armádě. V průběhu dalších let je plánováno vyrobit a zavést asi 300 kusů. Pákistánská armáda uvádí, že tento tank má lepší schopnosti než ruský typ T-90S.
V průběhu vývoje vznikly čtyři různé konfigurace tanku.
Konfigurace č.1 je založena na čínských komponentech a německé automatické převodovce LSG-3000 a odpovídá konfiguraci tanku Type 90-II, a je proto podrobněji popsána na stránce o tomto tanku.
Konfigurace č.2 je založena na čínském kanónu ráže 125 mm a automatickém nabíjecím zařízení. Systém řízení palby a pohonný systém je západního původu.
Konfigurace č.3 je podobná předchozí, ale použitý motor je ukrajinský. Tato konfigurace byla zvolena pro sériovou výrobu.
Konfigurace č.4 měla být založena na zbraňovém systému, SŘP a pohonném systému západního původu, ale nakonec kvůli embargu nebyla realizována.
Dále bylo navrhováno použití hydropneumatického odpružení podvozku a německé převodovky Renk-304, které však bylo např. z důvodu nižší spolehlivosti zamítnuto. 70% komponentů v tomto tanku je vyráběno v Pákistánu a v průběhu sériové výroby má být dosaženo až 90% podílu.

Výzbroj:
Všechny zkoušené konfigurace tanku Al Khalid používají jako hlavní výzbroj čínský kanón ráže 125 mm. Ten se vyznačuje hladkým chromovaným vývrtem hlavně, termickou ochranou, ejektorem a úsťovým referenčním systémem. Nabíjen je pomocí karuselového nabíjecího automatu, který umožňuje střelbu rychlostí 6 až 8 ran za minutu. Kanón je stabilizován v odměru i náměru. Ovládání odměru věže a náměru kanónu je elektrohydraulické se záložním ručním ovládáním. Do kanónu se používá dělená tříštivo-trhavá, podkaliberní (APFSDS) a kumulativní munice ráže 125 mm, které je vezeno 39 kusů, z nichž 22 je umístněno přímo v nabíjecím automatu. Používaná munice je domácího původu. Uvádí se (Jane`s), že může střílet i laserem naváděné projektily s kumulativní hlavicí.
Vedlejší výzbroj všech konfigurací zahrnuje protiletadlový kulomet ráže 12,7 mm s 500 náboji lafetovaný na věžičce velitele, který jej také na dálku ovládá a spřažený tankový kulomet ráže 7,62 mm se 2000 náboji. Dále je tank vybaven 16-ti zadýmovacími granátomety v nichž je standartně 12 dýmových a 4 tříštivo-trhavé granáty.

Jeden z prvních prototypů tanku Al Khalid.

SŘP a přístrojové vybavení:
Al Khalid je vybaven pokročilým systémem řízení palby s komponenty západního, čínského a domácího původu. SŘP je vybaven digitálním balistickým počítačem, senzory polohy věže a meteorologických podmínek, a umožňuje tzv. schopnost "hunter-killer". Přístrojové vybavení tanku umožňuje efektivní střelbu na vzdálenost větší než 2000 metrů za pohybu i v nočních podmínkách. Velitel má k dispozici pozorovací a zaměřovací přístroj s 7,5-násobným zvětšením. Vybaven je denním a nočním kanálem. Noční kanál je vybaven mikrokanálkovým zesilovačem zbytkového světla 2. generace pracujícím v blízké infračervené části spektra. V tomto zaměřovači je integrován taky laserový dálkoměr o dosahu 200 až 5000 metrů. Střelec je vybaven kombinovaným denním/nočním zaměřovačem s 3-násobným a 10-násobným zvětšením a stabilizací 3. generace v obou osách. Noční kanál je termovizní. Střelcův zaměřovač je vybaven laserovým dálkoměrem o dosahu 200 až 5000 metrů a systémem automatického sledování cíle. Všechny zaměřovače mají zabudovanou ochranu před ozářením laserovým paprskem. Další systémy tanku tvoří navigační systém (kombinuje inerciální navigační systém s družicovou navigací pomocí systému GPS), systém vnitřního spojení, systémy vnějšího spojení a výkonná klimatizace. Řidič může použít pasivní noktovizor.

Tank Al Khalid vybavený novým přídavným dynamickým pancéřováním.
Na snímku vpravo je pákistánský tank Al Zarrar.

Ochrana:
Základ pancéřování tvoří svařenec ocelových plátů, na exponovaných místech vybavený modulárním kompozitním pancéřováním. Toto pancéřování může být snadno vyměněno, buď v při poškození nebo při použití novější typu. Tloušťka čelního pancéřování věže je odhadována na 600 mm. Tank Al Khalid může být dále vybaven přídavným dynamickým pancéřováním pákistánské výroby. Během zkoušek bylo pancéřování tanku vystaveno střelbě různou municí ráží 120 a 125 mm a jinými protitankovými prostředky s vynikajícími výsledky. V případě ohrožení je pak možno vystřelit dýmové granáty z některého ze 12 zadýmovacích granátometů. Ty tlumí i infračervené záření v pásmu používaném termovizními zaměřovači (kolem 10 mikrometrů). Tank je dále vybaven automatickým systémem potlačení požáru a výbuchu. Ochranu před ZHN zabezpečuje přetlakový filtroventilační systém.

Pohyblivost:
V sériových tanků (konfigurace č.3.) Al Khalid je použit ukrajinský vodou chlazený naftový (vícepalivový) motor 6TD-2 o výkonu 895 kW. Ukrajinská konstrukční kancelář ChKBM, ale uvádí vybavení motorem 6TD-1 o výkonu 746 kW. Dále jsou vybaveny ukrajinskou automatickou (poloautomatickou) převodovkou. Celá pohonná jednotka s motorem, převodovkou a chladícím systémem může být vyměněna v polních podmínkách za dobu asi 30-ti minut. U druhé konfigurace byl použit motor Perkins Condor CV12-1200 TCA o výkonu 895 kW a francouzská automatická převodovka SESM-500. Plánovaná 4. konfigurace měla být vybavena německým motorem MTU-871 nebo americkým AVDS-1790 o výkonu 895 kW s německou automatickou převodovkou LSG-3000. Sériové tanky jsou navíc vybaveny pomocným motorem, který umožňuje např. tiché sledování terénu a napájení všech hlavních systémů bez nutnosti zapínat hlavní pohonnou jednotku. Tank používá kovové kolejové pásy s výměnnými pryžovými patkami. Pojezdové ústrojí je odpruženo pomocí torzních tyčí s hydraulickými tlumiči. Je vybaveno ochrannými kryty. Výkonové charakteristiky jsou následující - zrychlení z 0 na 32 km/h za 10 s a max. rychlost je udávána mezi 65 až 70 km/h (závisí na konfiguraci). Jízdní dosah je asi 400 km po silnici. Al Khalid je schopen hlubokého brodění a to až do hloubky 5 metrů.

Odvozené typy:
Konfigurace č.1: je založena na čínských komponentech a německé automatické převodovce LSG-3000 a odpovídá konfiguraci tanku Type 90-II, a je proto podrobněji popsána na stránce o tomto tanku.
Konfigurace č.2: je založena na čínském kanónu ráže 125 mm a automatickém nabíjecím zařízení. Systém řízení palby a pohonný systém je západního původu.
Konfigurace č.3: je podobná předchozí, ale použitý motor je ukrajinský. Tato konfigurace byla zvolena pro sériovou výrobu.
Konfigurace č.4: měla být založena na zbraňovém systému, SŘP a pohonném systému západního původu, ale nakonec kvůli embargu nebyla realizována.
Dále se tanky můžou lišit použitím dvou typů sad přídavných dynamických pancířů.

Tank Al Khalid vybavený ukrajinským motorem.


Al Khalid - data:
Typ: hlavní bojový tank
Posádka: 3
Rozměry:
    Délka korby (mm) 6 900
    Celková délka (mm) kolem 10 000
    Maximální šířka (mm) kolem 3 400
    Výška po věž (mm) 2 300
    Světlost (mm) ?
Hmotnost:
     prázdná (kg) ?
     bojová (kg) 45 500 - 48 000 (podle konfigurace), 46 300 (konfigurace č.3)
Výzbroj:
    Kanón - Typ/Ráže/Délka ? hl/125/48
               - Počet nábojů  39
               - Rychlost palby (ran/min)  8
               - Stabilizace ano ve dvou osách
               - Odměr (°) 360
               - Náměr (°) ?
    Kulomety - Spřažený - Typ/Ráže ?/7,62
                    - Protiletadlový - Typ/Ráže ?/12,7
                    - Počet nábojů 7,62 mm 2000
                    - Počet nábojů 12,7 mm 500
    Zadýmovací granátomety 16
Zavěšení podvozku: torzní tyče + tlumiče
Pohon a výkony:
    Motor - Typ kapalinou chlazený 6TD-2
               - Výkon (kW) 895
    Převodovka - Typ automatická
                        - Počet stupňů - Vpřed/Vzad 4/2 ?
    Palivo/Zásoba paliva (l) Nafta/1400 ?
    Měrný hmotný výkon (kW/t) 18,65 - 19,67 (19,46 - konfigurace č.3)
    Měrný tlak na povrch (kg/cm.E2) 0,93
    Rychlost - maximální (km/h) 65 - 70
                  - průměrná v terénu (km/h) 30+
    Zrychlení z 0 na 32 km/h (s) 10
    Dojezd - na komunikaci (km) 400
                - v terénu ?
    Maximální stoupání (%) 60
    Maximální náklon (%) 40
    Překročitelnost - šířka zákopu (m) 2,7
    Výstupnost - výška kolmé stěny (m) 0,85
    Brodivost (m) 1,4
    Hluboké brodění (m) 5
Ochrana:
    Protipožární zařízení ano automatické
    Filtroventilační zařízení ano přetlakové
 Pancéřování:
    Korba - Čelo typ/max. tloušťka (mm) ocel + kompozit/?
               - Boky typ/max. tloušťka (mm) ocel + ochranné kryty pásů/?
               - Záď typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
               - Dno typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
    Věž - Čelo typ/max. tloušťka (mm) ocel + kompozit/kolem 600
           - Boky typ/max. tloušťka (mm) ocel + kompozit/?
           - Záď typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
           - Strop typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
Systém řízení palby: ?
    Balistický počítač ano digitální
    Zaměřovače denní/noční termovizní střelce a
denní/noční pasivní infračervený velitele, oba stabilizované
    Dálkoměr laserový Nd:YAG
Pohon věže: elektrohydraulický
Elektrický systém:  ?
Ostatní informace: 
    Výrobce Heavy Industries Taxila (HIT), Taxila, Pákistán
    Zahájení vývoje 1990
    Prototyp 1991
    Výroba 2000 - 2004 ?
    Rok zavedení do výzbroje 2001
    Rok vyřazení z výzbroje v 21. století
    Ve výzbroji armád Pákistán (15+ ks, 300 ks objednáno)
    Cena (US dolary) odhad asi 2 milióny

Zdroje snímků: Internet a archív autora.

© Daniel Machacek 2002