T-2000 Black Eagle
T-2000 Black Eagle (Objekt 640)

Historie a obecná charakteristika:

Nový ruský tank T-2000 Black Eagle (Černý orel) byl poprvé představen na druhém veletrhu BTTB v roce 1997 (tehdy ještě pod označením Objekt 640). Tento veletrh je pořádán v Omsku odkud také pochází výrobce stroje TRANSMAŠ Omsk. V tomto roce byl sice vyroben první prototyp, ale na veletrhu byla zatím k vidění jen jeho maketa. O 2 roky později byl na veletrhu BTTB představen již prototyp a to na předváděcím polygonu. Uvádí se, že vývoj začal někdy kolem roku 1995. Protože výrobce všechna data úzkostlivě tají, tak není o tanku až na jeho vzhled téměř nic známo. Jedinou informací kterou se zejména ruské zdroje často ohání, je efektivita tanku, která má být 1,5 - 1,7x vyšší než u nejnovějších variant "západních" tanků Leopard 2, M1A2 Abrams, Leclerc a Challenger 2. Pro absolutní nedostatek přesnějších informací o tomto tanku jsou tyto úvahy dosti bezpředmětné a jejich informační hodnota je mizivá. Nicméně možné schopnosti tanku T-2000 jakožto tanku 4. generace vzbudily velký zájem a do budoucna se ukáže jestli výrobce tohoto zájmu využije ve směru dovedení tanku do sériové výroby ať už pro pozemní armádu Ruska (která podle některých informací preferuje spíše tank T-95) nebo pro zahraniční zájemce.
Konstrukce tanku se drží zavedeného schématu. Korba vychází z tanku T-80U. Oproti tanku T-80U je ale vybavena výkonnějším motorem a novou automatickou převodovkou. Tento motor s novou převodovkou a mohutnějším pancéřováním v přední části tanku si vyžádal prodloužení korby a ta má proto o jedno pojezdové kolo navíc. Vepředu korby je řidičský úsek, uprostřed věžový úsek a v zadní části je umístněna pohonná jednotka. Věž tanku se podstatně liší od věží zavedených ruských typů. Svojí koncepcí se podobá věži francouzského tanku Leclerc. Hlavní odlišnost představuje nové automatické nabíjení s mohutným zásobníkem v zadní části věže. Střelec má stanoviště v pravé části věže a velitel v levé části. Mezi nimi je umístněn kanón a nabíjecí automat. Není známo jestli jsou prostory velitele a střelce odděleny.

Výzbroj, SŘP a přístrojové vybavení:

Při předváděcích jízdách v Omsku byl kanón tanku zakryt plachtou. Proto nebylo možné určit jeho typ. Uvádí se že kanónem na prototypu byl 125 mm 2A46M-4. Tank ale může být vybaven některým z nových ruských kanónů ráží 135 mm nebo 140 mm (někdy se uvádí i 152 mm). Kanóny jsou vybaveny ejektorem a tepelnou ochranou hlavně. Hlavní výzbroj je stabilizována v obou osách. Množství vezeného střeliva je proměnné podle ráže. Bližší hodnoty nebyly uvedeny. Doplňkovou výzbroj tvoří spřažený kulomet ráže 7,62 mm a protiletadlový kulomet Kord ráže 12,7 mm. Protiletadlový kulomet obsluhuje velitel a má možnost jej ovládat dálkově z vnitřku tanku.
Systém řízení palby blíže neupřesněného typu obsahuje digitální počítač, denní/noční termovizní zaměřovač střelce, panoramatický zaměřovač velitele vybavený termovizí, různé snímače dat (např. meteosenzor DV-EBS) atd. Zmiňováno je vybavení tanku satelitním navigačním systémem a bojovým informačním systémem s přenosem dat v reálném čase.

Ochrana:

Oproti tankům předchozí generace byla u tanku T-2000 výrazně zvýšena jeho přežitelnost na bojišti. Základním ochranným prvkem je vícevrstvé pancéřování na základní ocelové kostře. Boky korby jsou vybaveny ochrannými kryty pásů. Čelo, boky a strop věže i korby jsou dále vybaveny soustavou dynamické ochrany nové generace se zvýšenými ochrannými charakteristikami před tandémovými kumulativními hlavicemi a podkaliberními střelami. Pravděpodobně se jedná o nové ruské dynamické pancéřování KAKTUS. Vnitřek bojového prostoru posádky je chráněn aramidovou protistřepinovou vrstvou (jedná se o materiál příbuzný Kevlaru). Novinkou u ruských tanků je oddělení muničního prostoru od posádky. Tento prostor je vybaven tzv. odfukovacími panely, které při výbuchu munice odvedou energii výbuchu mimo prostor tanku. Tank je vybaven filtroventilačním zařízením a automatickým protipožárním zařízením (nejspíše systém TUMAN). Tank je vybaven systémem detekce ozáření laserovým paprskem. Ochranu před nalétávajícími řízenými střelami zvyšuje systém aktivní ochrany DROZD. Nátěr tanku má zvýšené absorpční charakteristiky při ozáření radiolokačními průzkumnými prostředky. Přežitelnost zvyšuje i velmi nízká silueta tanku.

Pohyblivost:

Pohyblivost tanku T-2000 je přinejmenším stejná jako u předchozích ruských tanků, ale spíše je lepší. Zásluhu na tom má především vylepšený motor (turbína) GTD-1250, který disponuje výkonem 1044 kW, což zajišťuje tanku s hmotností do 50 tun poměr výkonu k hmotnosti lepší než 20 kW na tunu. Výrobce uvádí, že se tank může být vybaven i dalšími blíže neupřesněnými motory. Co se týče převodovky, tak tá má být u sériových strojů automatická. To by znamenalo první použití automatické převodovky u ruského tanku (sériového). Jaká převodovka byla použita u prototypů není známo. Pojezdové ústrojí je upravené z tanku T-80U a liší se zejména jedním pojezdovým kolem navíc (nyní 7). Rychlost na zpevněných komunikacích dosahuje více než 70 km/h.

Odvozené typy:

Bližší podrobnosti nezjištěny, ale mohou existovat prototypy lišící se výzbrojí a některými subsystémy (viz. text).

Silueta tanku T-2000 Black Eagle.


T-2000 - Data: 
Typ: hlavní bojový tank
Posádka: 3
Rozměry:
    Délka korby (mm) přes 7 500
    Délka s kanónem dopředu (mm) kolem 10 000
    Maximální šířka (mm) 3 400 ?
    Výška po věž (mm) asi 2 100
    Světlost (mm) 380 ?
Hmotnost:
     prázdná (kg) ?
     bojová (kg) kolem 48 000
Výzbroj:
    Kanón - Typ/Ráže/Délka ? hl/125 až 152/?
               - Počet nábojů  ?
               - Stabilizace ve 2 rovinách
               - Odměr (°) 360
               - Náměr (°) ?
    Spřažený kulomet - Typ/Ráže PKT ?/7,62
    Protiletadlový kulomet - Typ/Ráže KORD/12,7
                    - Počet nábojů 7,62 mm ?
                    - Počet nábojů 12,7 mm ?
    Zadýmovací granátomety  ?
Pojezdové ústrojí:
    Zavěšení podvozku torzními tyčemi
Pohon a výkony:
    Motor - Typ GTD-1250
               - Výkon (kW)/při otáčkách (ot/min) 1044/?
    Převodovka - Typ automatická
                        - Počet stupňů - Vpřed/Vzad ?
    Palivo/Zásoba paliva (l) Nafta/1000 ?
    Měrný hmotný výkon (kW/t) ~21,75
    Měrný tlak na povrch (kg/cm.2) kolem 0,93
    Rychlost - maximální (km/h) 72
                  - v terénu (km/h) 40+
    Dojezd - na komunikaci (km) 450
    Maximální stoupání (%) 60
    Maximální náklon (%) 30 ?
    Překročitelnost - šířka zákopu (m) kolem 3,0
    Výstupnost - výška kolmé stěny (m) 0,8 ?
    Brodivost - bez přípravy (m) 1,4 ?
                    - s přípravou (m) 5,5 ?
Ochrana:
    Protipožární zařízení automatické
    Filtroventilační zařízení ano
 Pancéřování:
    Korba - Čelo typ/max. tloušťka (mm) vrstvený + vestavěné dynamické KAKTUS/?
               - Boky typ/max. tloušťka (mm) ocel + ochranné kryty pásů + vestavěné dynamické KAKTUS/?
               - Záď typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
               - Dno typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
    Věž - Čelo typ/max. tloušťka (mm) vrstvený + dynamické KAKTUS/?
           - Boky typ/max. tloušťka (mm) vrstvený + dynamické KAKTUS/?
           - Záď typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
           - Strop typ/max. tloušťka (mm) ocel + dynamické KAKTUS/?
Systém řízení palby: ?
    Balistický počítač digitální
    Zaměřovače denní/noční termovizní střelce a velitele
    Dálkoměr laserový
Zařízení řidiče: pasivní noktovizor TVN-5 ?
Elektrický systém:  24 V ?
Ostatní informace: 
    Výrobce TRANSMAŠ Omsk, Rusko
    Zahájení vývoje 1995
    Prototyp 1997
    Výroba zatím nevyráběn ? (2002)
    Rok zavedení do výzbroje předpoklad 2005+
    Rok vyřazení z výzbroje ?
    Ve výzbroji armád ?
    Cena (US dolary) ?

© Daniel Machacek 2000 - 2003