CV90120 (CV90120-T)

Historie a obecná charakteristika:
Lehký tank CV90120 vznikl jako soukromý projekt švédské společnosti Hägglunds Vehicle AB. Někdy je označován i jako CV90120-T (Tank). Vyvinut byl ve spolupráci s firmami Swiss Ordnance (SW) a SaabTech Vetronics. I když je tento typ určený převážně pro export, uvažuje se o něm též jako o náhradě za dosluhující švédské lehké tanky/stíhače tanků Ikv 91, které již nevyhovují požadavkům moderního protitankového boje. Při konstrukci CV90120 bylo využito poznatků, které měla firma Hägglunds s předchozími verzemi lehkých tanků postavených na bázi podvozku bojového vozidla CV90 (typů s 90 a 105 mm kanónem). Stejně tak i CV90120 využívá podvozek vozidla CV90, na kterém je usazena nová věž T120 firmy Hägglunds, vybavená 120 mm kanónem švýcarské společnosti Swiss Ordnance Enterprise (dnes RUAG Land Systems). Prototyp tohoto tanku byl dokončen v polovině roku 1998 a koncem toho samého roku proběhly střelecké zkoušky. Jednou z nejdůležitějších věcí, která byla ověřována, jestli tank tak lehké konstrukce přežije bez úhony střelbu ze svého 120 mm kanónu (může dojít například k praskání svarů apod.). Podle některých internetových zdrojů bylo během zkoušek vypáleno asi 500 střel bez poškození konstrukce tanku. Tank je nabízen hlavně zemím s málo rozvinutou infrastrukturou, pro které je vhodnější pořídit si lehčí tank. Mezi tyto země patří třeba Malajsie, kde se v současné době (2002) rozhoduje o nákupu nového tanku. Jedním z kandidátů je právě tank CV90120. V průběhu 5-ti týdnů v dubnu a květnu roku 2000 byl přímo v Malajsii zkoušen jeden tank CV90120 za účelem ověření jeho schopností v prostředí s vysokou teplotou, vlhkostí a těžkým pralesním terénem. Během tří týdnů najel přes 1000 km. V případě úspěchu míní Malajsie nakoupit zpočátku 20 kusů a později možná 60 dalších.
Celkovým uspořádáním konstrukce se tank CV90120 odlišuje od běžných typů. Zato jeho uspořádání velice připomíná izraelský typ Merkava. Přední část korby je určena pro řidiče sedícího po levé straně a motor s převodovkou, který je umístněn v pravo. Ve střední části je umístněn bojový úsek s trojmístnou věží T120. Velitel se střelcem jsou situováni do pravé části věže a nabíječ do levé. Nabíječ má usnadněnou práci použitím poloautomatického nabíjecího zařízení. Mezi střelcem s velitelem a nabíječem je umístněn kanón 120 mm CTG. V zadní části korby je místo pro další munici ráže 120 mm nebo 4 plně vyzbrojené vojáky. Z bojového vozidla pěchoty CV90 byly v zadní části ponechány velké jednodílné dveře.

Tank CV90120 (2. verze) během zkoušek v Malajsii v roce 2000.

Výzbroj:
Tank je vyzbrojen kanónem 120 mm L50 Compact Tank Gun (CTG) švýcarské firmy Swiss Ordnance (v současné době (2002) patřící k společnosti RUAG Land Systems). Jedná se o vysokotlaký kanón s hladkým vývrtem hlavně a sníženým zákluzem hlavně. Je vybaven termickou ochranou, ejektorem a úsťovou brzdou. Nabíjen je pomocí revolverového poloautomatického nabíjecího zařízení, které umožňuje střelbu maximální rychlostí 12 až 14 ran za minutu. Ve stádiu studií je plně automatické nabíjecí zařízení. Kanón je stabilizován v odměru (360°) i náměru (-8 až 22°). Ovládání odměru věže a náměru kanónu je elektrické se záložním ručním ovládáním velitele i střelce. Do kanónu se dá použít jakákoliv standartní munice NATO ráže 120 mm. Běžně se počítá s použitím munice typů APFSDS-T a HEAT-MP s polospalitelnou nábojkou. V případě zavedení do služby ve švédské armádě by k nim přibyla ještě švédská tříštivo-trhavá munice. Celkem je vezeno 45 nábojů, z nichž 12 je umístněno po šesti ve dvou revolverových zásobnících poloautomatického nabíjecího zařízení. Nabíjecí zařízení může v jednou zásobníku obsahovat jeden typ munice a ve druhém jiný.
Vedlejší výzbroj zahrnuje spřažený kulomet ráže 12,7 mm. Pravděpodobně je možné místo něj použít i spřažený kulomet ráže 7,62 mm s 5000 náboji. Dále je tank vybaven 16-ti vrhači granátů (8 na každé straně).

Schéma uložení munice v tanku CV90120. 12 nábojů je umístněno ve věži a 33 v korbě.

SŘP a přístrojové vybavení:
Tank CV90120 je vybaven systémem řízení palby UTAAS švédské společnosti SaabTech Vetronics. SŘP UTAAS je vybaven digitálním balistickým počítačem, senzory polohy věže a tanku, meteosenzorem , čidlem pro měření teploty nábojek a vestavěnou kontrolou (funkce BIT - Built In Test). SŘP spolu se zaměřovači umožňuje efektivní střelbu za pohybu i v nočních podmínkách. Otevřená architektura elektroniky tanku umožňuje v budoucnu další vylepšování všech částí SŘP, bez nutnosti jeho výměny jako celku. Každý člen osádky je vybaven vlastním monitorem, na kterém jsou zobrazovány informace zprostředkovávané sítí přenášející televizní obraz. Střelec má k dispozici plně stabilizovaný zaměřovač UTAAS. Zaměřovač je vybaven denním a nočním termovizním kanálem a laserovým zaměřovačem. Velitel je vybaven kupolou s periskopy mířícími dopředu a do stran a v přední části vybavenou plně stabilizovaným zaměřovačem DNGS britské společnosti Avimo. Tento zaměřovač disponuje denním a nočním termovizním kanálem. Na věži uprostřed je umístněn stabilizovaný panoramatický zaměřovač Lemur s denním a nočním kanálem a vestavěným laserovým dálkoměrem. Obraz z tohoto zaměřovače jde na monitory nabíječe a velitel, který má díky němu možnost využívat schopnosti "hunter-killer". Nabíječ je kromě možnosti pozorování terénu zaměřovačem Lemur ještě vybaven kupolou s předními a bočními periskopy. Veškerá optika má zabudovanou ochranu před laserovým ozářením. Řidič je vybaven na levou stranu se vyklápějícím poklopem s třemi periskopy, z nichž prostřední se pro jízdu v nočních podmínkách může nahradit pasivním noktovizorem AN/VSS-CV90. Další systémy tanku tvoří různé typy navigačních systémů, systémů vnitřního spojení a vnějšího spojení. Dále může být tank vybaven bojišťovým informačním systémem.

Ochrana tanku je zajištěna vhodně tvarovaným ocelovým pancéřováním.

Ochrana:
Ochrana lehkého tanku CV90120 je řešena pomocí kombinace několika různých typů ochranných opatření. Základem je vhodně tvarované ocelové pancéřování. To je možná vícevrstvé pro dosažení vyššího stupně odolnosti. Tloušťka pancéřování nebyla publikována, ale výrobce uvádí, že přední oblast tanku je pod určitým úhlem chráněna pancířem odolávajícím průbojné munici ráže 30 mm. Ostatní partie tanku odolávají průbojné munici ráže 12,7 mm. Tank je vybaven bočními kryty pásů (je možno použít hned několik typů) a pro vyšší stupeň balistické ochrany může být vybaven několika typy přídavných pancířů. Dalším prvkem ochrany je motor s převodovkou umístěný vepředu tanku, který slouží jako dodatečná ochrana při čelním zásahu korby. Nejnovější verze tanku CV90120 je dále vybaven integrovaným modulárním aktivním systémem ochrany HDAS typu soft kill, který obsahuje čidla laserového a radarového ozáření, systém výstrahy před odpálením protitankových raket a systém výstrahy před napadením zhora působící inteligentní municí. V případě ohrožení je pak možno vystřelit multispektrální zadýmovací granáty z některého ze 16 zadýmovacích granátometů (8 kusů na každé straně věže). Tank je dále vybaven automatickým protipožárním a protivýbuchovým systémem a přetlakovým hybridním filtroventilačním systémem. Použitím plně elektrického pohonu věže a kanónu bylo sníženo riziko požáru hydraulické kapaliny. V konstrukci tanku byla použita koncepce "stealth". CV90120 se vyznačuje podvozkem a věží tvarovanou tak, aby odrážela minimum radarových paprsků. Sníženo je infračervené vyzařování a jsou použity multispektrální maskovací nátěry. Oproti bojovému vozidlu pěchoty CV90 přibyly boční kryty podvozku pohlcující radarové paprsky. Dále je možno použít multispektrální maskovací síť. Dokonce je zmiňována možnost použití clony z vodní mlhy.

Pohyblivost:
Na vysoké pohyblivosti tanku CV90120 se podílí hlavně naftový, čtyřdobý motor Scania DS14 s výkonem 500 kW při 2200 otáčkách. Dále pak britská automatická převodovka, X300-5 společnosti Perkins. Má 4 rychlostní stupňe pro jízdu vpřed a 2 pro jízdu vzad. Pojezdové ústrojí má na každé straně sedm pojezdových kol, přední hnací rozetu, zadní vodící kolo a vratné kladky. Odpruženo je pomocí torzních tyčí s rotačními tlumiči. Tank používá ocelové kolejové pásy s gumovými spoji a pryžovými patkami. Řidič může měnit jejich napnutí pomocí poloaktivního hydraulického napínacího systému. Zmíněná řešení tanku umožňují dosahovat zrychlení z 0 na 30 km/h za 7 až 8 s, max. rychlost přes 70 km/h, max. rychlost na zpátečku přes 43 km/h. Tank CV90120 ujede na plnou nádrž po zpevněných komunikacích průměrně 600 kilometrů, může překonávat brody o hloubce 1,5 metru bez přípravy a překonávat příkopy o šířce až 2,4 metrů.

Odvozené typy:
CV90120 1. verze: První prototypy tanku CV90120 s 12 zadýmovacími granátomety a bez systému HDAS.
CV90120 2. verze: Nejnovější verze vybavená systémem HDAS s 16 zadýmovacími granátomety.
Dále se jednotlivé kusy můžou lišit uspořádáním volitelných typů systémů (třeba použití multispektrální maskovací sítě, jiných krytů pásů apod.).

CV90120 (2. verze) s multispektrální maskovací sítí.


CV90120 - Data: 
Typ: lehký tank
Posádka: 4 + 4
Rozměry:
    Délka korby (mm) 6 549
    Délka s kanónem dopředu (mm) 8 950
    Maximální šířka (mm) 3 100
    Maximální výška (mm) 2 800
    Výška po věž (mm) 2 300
    Výška korby (mm) 1 715
    Světlost (mm) 450
Hmotnost:
     prázdná (kg) ?
     bojová (kg) 26 000 až 27 700
Výzbroj:
    Kanón - Typ/Ráže/Délka 120 mm CTG hl/120/50
               - Počet nábojů  45
               - Stabilizace ano ve 2 rovinách
               - Odměr (°) 360
               - Náměr (°) -8 až 22
               - Rychlost pohybu v odměru (°/s) 35
               - Rychlost pohybu v náměru (°/s) 50
    Spřažený kulomet - Typ/Ráže/Délka ?/12,7 nebo 7,62
    Počet nábojů do kulometu 5 000 (7,62 mm)
    Zadýmovací granátomety  2x6
Pojezdové ústrojí:
    Zavěšení podvozku torzními tyčemi
    Pásy - Výrobce/Šířka (mm) ?/533
            - Délka styčné plocha pás-země (mm) 3 980
Pohon a výkony:
    Motor - Typ Scania DS14 4-takt
               - Výkon (kW)/při otáčkách (ot/min) 500/2200
    Převodovka - Typ Perkins Engine Company X300-5, automatická
                        - Počet stupňů - Vpřed/Vzad 4/2
    Palivo/Zásoba paliva (l) Nafta/840
    Měrný hmotný výkon (kW/t) 18,05 až 19,2
    Měrný tlak na povrch (kg/cm.2) 0,56 až 0,61
    Rychlost - maximální (km/h) >70
                  - maximální dozadu (km/h) >43
    Zrychlení z 0 na 30 km/h (s) 7 - 8
    Dojezd - na komunikaci (km) kolem 600 (670)
    Maximální stoupání (%) 60
    Maximální náklon (%) 40
    Překročitelnost - šířka zákopu (m) 2,4
    Výstupnost - výška kolmé stěny (m) 1,0
    Brodivost - bez přípravy (m) 1,5
Ochrana:
    Protipožární zařízení ano
    Filtroventilační zařízení ano
 Pancéřování:
    Korba - Čelo typ/max. tloušťka (mm) ocel/odolává 30 mm AP
               - Boky typ/max. tloušťka (mm) ocel + ochranné kryty pásů/odolává 12,7 mm AP
               - Záď typ/max. tloušťka (mm) ocel/odolává 12,7 mm AP
               - Dno typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
    Věž - Čelo typ/max. tloušťka (mm) ocel/odolává 30 mm AP
           - Boky typ/max. tloušťka (mm) ocel/odolává 12,7 mm AP
           - Záď typ/max. tloušťka (mm) ocel/odolává 12,7 mm AP
           - Strop typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
Systém řízení palby:
    Balistický počítač ano
    Zaměřovače stabilizované denní/noční velitele a střelce
    Dálkoměr laserový
Zařízení řidiče pasivní infra
Elektrický systém:  24 V, 3 skupiny baterií
Ostatní informace: 
    Výrobce Hägglunds Vehicle AB, Švédsko
    Zahájení vývoje 1997?
    Prototyp 1998
    Výroba zatím nevyráběn (2002)
    Rok zavedení do výzbroje zatím nezaveden (2002)
    Rok vyřazení z výzbroje zatím nezaveden (2002)
    Ve výzbroji armád zatím nezaveden (2002)
    Cena (US dolary) ?

Zdroje snímků: Hägglunds Vehicle AB, RUAG, internet a archív autora.
© Daniel Machacek 2002