Tankové rekordy


Rozměry:

Nejtěžší:
Nejtěžším tankem byl německý Maus s hmotností 188 tun, který se poprvé objevil koncem roku 1943. Pravděpodobně nejtěžším tankem zavedeným do výzbroje byl druhoválečný německý typ PzKpfw IV Tiger II s bojovou hmotností 69,75 tuny. Nejtěžším tankem zavedeným do výzbroje po roce 1945 byl britský Conqueror s hmotností 66 tun a nejtěžšími tanky kategorie MBT jsou izraelské tanky Merkava Mk.2D, Mk.3 (s přídavným pancířem) a Mk.4 o hmotnosti asi 65 tun.

Nejlehčí:
Za nejlehčí moderní tank je považován britský lehký tank Scorpion s bojovou hmotností přibližně 8 tun. Kromě toho v prototypové formě existoval ještě lehký tank francouzské provenience AMX-ELC, jehož bojová hmotnost dosahovala pouhých 6,7 tuny.

Pohyblivost:

Nejrychlejší tank: Nejrychlejším tankem byl americký technologický demonstrátor HIMAG, který dosahoval maximální rychlosti 96,6 km/h. Nejrychlejším tankem zavedeným do výzbroje je britský lehký tank Scorpion s maximální rychlostí až 80,5 km/h. V současné době platný mezinárodní tankový rychlostní rekord drží jeho modernizovaná varianta S 2000 Peacekeeper britské společnosti Repaircraft PLC. Počátkem dubna 2002 dosáhl na testovací trati britské výzkumné společnosti ministerstva obrany QinetiQ (dříve DERA) nedaleko Chertsey průměrné rychlosti 82,23 km/h. V kategorii hlavní bojový tank existuje několik tanků, které jsou schopny vyvinout rychlost 72 km/h, např. Leopard 2, Challenger 2E nebo Black Eagle, ale máme-li bazírovat na desetinách, tak nejrychlejším tankem v této kategorii je americký tank M1 Abrams s maximální rychlostí 72,3 km/h. Absolutně nejrychlejšími tanky byly sovětské BT (např. BT-5) z třicátých let 20. století s rychlostí až 110 km/h. Této rychlosti však dosahovaly bez pásů. S pásy se rychlost snižovala na 65 km/h.

Nejsvižnější tank: Nejlepší akceleraci měl americký technologický demonstrátor HIMAG, který zrychloval z 0 na 48,2 km/h za necelých 8 sekund. Hlavním bojovým tankem s nejlepší akcelerací je pravděpodobně francouzský LeClerc se zrychlením z 0 na 32 km/h za 5,5 sekundy. Srovnatelné výkony vykazuje i jihoafrický tank TTD, který zrychlí na 30 km/h za 5,1 s.

Pancéřování:

Nejsilnější pancéřování: Nejsilnější pancéřování vlastní německý hlavní bojový tank Leopard 2A5 a od něj odvozené varianty. V oblasti čelních partií věže je tlusté kolem 1500 mm.

Nejodolnější tank: Mezi nejodolnější tanky současnosti patří Leopard 2A6Ex, Challenger 2, M1A2 Abrams, Leclerc a T-90. Který z nich to je není známo, ale tradicí je volit M1A2 pokud jste Američan a T-90 pokud jste Rus. Lidé z jiných zemí na tento post dosazují tank Challenger 2 nebo Leopard 2A6Ex. číselně se hodnota odolnosti rovná 800 - 1000 mm proti kineticky působící munici a 1200 - 1800 mm proti kumulativní munici.

Obecné:

Nejdražší tank: Nejdražším moderním tankem je japonský tank Typ 90, který stál v 1. polovině 90. let asi 8,5 miliónů dolarů. V současné době jeho cena pravděpodobně převyšuje magickou hranici deseti miliónů. 8,5 miliónů dolarů stál v roce 2001 francouzský tank LeClerc a byl tak kandidátem na druhý nejdražší tank. U nových projektů jako jsou FCS nebo MODIFIER se cena bude pohybovat ještě ve vyšších hladinách.


© Daniel Machacek 2001 - 2002