HDAS (Hägglunds Defensive Aid Suite) 

Komponenty systému aktivní ochrany HDAS - nahoře detektory ozáření a dole zadýmovací granátomety integrované do tanku CV90120-T.


HDAS je nový systém aktivní ochrany, vyvinutý švédskou společností Hägglunds Vehicle AB, jak pro možné použití v tancích švédské armády, tak i pro export. Vyznačuje se použitím více druhů detekčních prostředků, krátkou reakční dobou a díky modulární koncepci a otevřené architektuře i schopností snadné modernizace. Díky malé hmotnosti je možné jej použít i na lehčí obrněná vozidla. Vývoj běží od poloviny 90. let a některé schopnosti systému byly poprvé veřejně demonstrovány na malajském zbrojním veletrhu DSA2002.
HDAS se skládá z detektorů laserového ozáření, detektory varující před ozářením radarem a systémem detekce raket. Navíc má být vybaven radarem s působením v horní polosféře varujícím před inteligentní dělostřeleckou submunicí. Detektory pokrývají svým působením celý prostor okolo tanku. Dále je složen z vyhodnocovacího elektronického bloku, který může být v tanku nezávislý na ostatních systémech nebo může být napojen na systém HVCS (Hägglunds Vehicle Control System), poskytující integrované spojení mezi strojem a člověkem (tzv. MMI - Man Machine Interface). Posledním komponentem jsou ultrarychlé granátomety vestavěné po osmi kusech do zadní části věže. Ty střílejí multispektrální aerosolové granáty. Celý systém může pracovat buď v automatickém nebo manuálním režimu. Zajímavostí je možnost rozšířené použití v rámci bojišťového informačního systému, což umožňuje přijímat data z detektorů jiných tanků.
Prozatím je tento systém znám svým použitím v lehkém tanku CV90120-T ve spojení se systémem HVCS.

Zdroje - Alvis plc., RUAG Land Systems a Hägglunds Vehicle AB.


© Daniel Machacek 2002