Oplot MBT (T-84-120)

Historie a obecná charakteristika:

Tank Oplot byl navrhnut v roce 2000 a tentýž rok byl pravděpodobně vyroben také první prototyp. Při jeho návrhu a konstrukci byly použity poznatky získané při vývoji tanku T-72-120. Hlavními změnami oproti tanku T-84U jsou nový kanón ráže 120 mm s novým automatickým nabíjecím zařízením. Všechny komponenty tanku jsou ukrajinského původu, ale společnost ChKBM garantuje možnost vybavit tank i libovolným zahraničním vybavením. Tank je nabízen (2002) Turecku a dalším zemím.
Vepředu tanku je úsek řidiče, za ním je věžový úsek a vzadu je úsek pro pohonnou jednotku. Věž je dvoumístná, s velitelem v pravé části a střelcem v levé části věže. Podvozek je v podstatě shodný s tankem T-84U. U věže to platí jen pro její přední část. Zadní část byla kompletně odstraněna a místo ní byl umístněn vylepšený pancéřový zásobník s automatickým nabíjením z tanku T-72-120.

Palebná síla:

Tank Oplot MBT je vybaven ukrajinským kanónem ráže 120 mm s hladkým chromovaným vývrtem hlavně. Kanón je vybaven tepelnou ochranou hlavně a ejektorem. Hlaveň je snadno vyměnitelná i v polních podmínkách bez toho aniž by bylo nutno vyndávat celý kanón. Kanón je plně stabilizován a je vybaven automatickým nabíjecím zařízením umístněným v zadní části věži, spolu s 22-ti náboji umístněnými v zásobníku. Dalších 16 nábojů je umístněno v kontejneru v korbě a dva náboje jsou v bojovém prostoru. Z kanónu může být stříleno standartní municí NATO ráže 120 mm, novou ukrajinskou municí ve standartu NATO 120 mm a ukrajinskými laserem naváděnými řízenými střelami. Tank může taky používat novou municí z časovaným zapalovačem, který umožňuje aby střela vybuchla nad požadovaným cílem.
Vedlejší výzbroj zahrnuje koaxiální kulomet ráže 7,62 mm, který může být ovládán jak střelcem tak i velitelem. Protiletadlovou obranu zajišťuje kulomet ráže 12,7 mm, ovládaný dálkově z velitelského stanoviště. Pohon protiletadlového kulometu je elektrický a kulomet se může pohybovat v rozsahu náměru -5 až 70° a odměru -75 až +75° od osy věže, popř. celokruhově, když se pohybuje z celou věží. V rozsahu náměru -3 až 20° je kulomet vybaven stabilizačním zařízením. Kromě protivzdušného použití může být použit i proti pěchotě a některým obrněným vozidlům. Posádka je dále vybavena samopaly a signální pistolí.

Tank Oplot MBT zezadu.

Systém řízení palby a přístrojové vybavení tanku:

SŘP tanku Oplot MBT umožňuje efektivní vedení palby ve dne, v noci, za zhoršených povětrnostních podmínek, z místa i za pohybu cíle i vlastního. Střelec je vybaven denním zaměřovačem 1G46M, stabilizovaným ve dvou osách, s vestavěným laserovým dálkoměrem a blokem navádění pro řízené střely. Zaměřovač disponuje zvětšením 2,7x až 12x. Pro boj v noci a za ztížených povětrnostních podmínek je vybaven termokamerou Buran-Katherine-E. Velitel je vybaven zaměřovačem PNK-5. Ten v sobě obsahuje pozorovací přístroj TKN-5 a senzor pozice kanónu. TKN-5 má optiku stabilizovanou ve vertikální ose a denní a noční kanál. Zvětšení denního kanálu je 1x a 7,6x. Noční pasivní infračervený kanál má zvětšení 5,8x. Kromě toho je zaměřovač vybaven laserovým dálkoměrem. Dále je vybaven zaměřovačem protiletadlového kulometu PZU-7. Velitel může také sledovat na monitoru obraz ze střelcovy termokamery Buran-Katherine-E a může pomocí ní i zaměřovat jak kanón, tak i protiletadlový kulomet. Kromě těchto zaměřovačů je další součástí SŘP kontrolní systém protiletadlového kulometu 1ETs29M, balistický počítač LIO-V, stabilizátor výzbroje 2E46M, senzory vstupních dat, úsťovým referenčním systémem atd. Tank je vybaven navigačním systémem využívajícím informace z družic systémů GLONASS a NAVSTAR (GPS). Data o poloze můžou být posílána přes digitální kódovaný kanál standartními radiostanicemi a mohou být využity za účelem bojového velení a řízení. V budoucnu je plánováno vybavit tank plnohodnotným systémem řízení bojové činnosti (BMS).
Velitel, střelec i řidič jsou kromě toho vybaveni několika periskopy s jednotkovým zvětšením a řidič může navíc pro jízdu v noci použít pasivní noktovizor. Veškerá optika tanku je vybavena filtry na ochranu před laserovým ozářením.

Tank Oplot MBT je vybaven komplexními opatřeními zvyšující schopnost přežití tanku.

Ochrana:

Tank Oplot MBT je chráněn širokým spektrem různých ochranných opatření. Základní pancéřování tanku je vyrobeno z oceli. Čelo korby je dále vybaveno vícevrstvým pancéřováním, stejně jako čelo a přední části boků věže. Čelní pancíř věže má tloušťku až přes 700 mm. Pod určitým úhlem je přední část tanku chráněna modulárním vestavěným dynamickým pancéřováním nové generace Nož (nůž). Jedenáct bloků tohoto pancéřování je umístněno na každé straně věže. Toto dynamické pancéřování je účinné jak proti střelám s chemickým účinkem, tak i s kinetickým účinkem. Dynamické pancéřování je navíc ještě vylepšeno pomocí představných plátů z texgumoidu. Bloky jednoduššího dynamického pancéřování chrání též strop věže (asi 16 kusů). Boky korby jsou chráněny šesti bloky ochranných krytů pásů na každé straně korby, pravděpodobně z kombinace materiálů ocel/texgumoid a v přední části jsou tři bloky navíc vybaveny přídavným dynamickým pancířem. Ochranné kryty pásů snižují taky úroveň prášení při jízdě v prašném terénu. Oplot MBT je vybaven optoelektronickým aktivním ochranným systémem Varta. Ten se skládá ze detektorů ozáření laserem, infračerveným rušícím zařízením a zadýmovacích granátometů. 12 (šest na každé straně věže) zadýmovacích granátometů může fungovat automaticky ve spojení se systémem Varta nebo můžou být odpáleny ručně. Střílejí dýmové nebo aerosolové granáty, které jsou účinné i proti termovizním prostředkům protivníka. Tank může také vytvářet dýmovou clonu vstřikováním paliva do výfukového systému. Ochrana proti výbuchu vnitřní zásoby munice je řešena použitím tzv. odfukovacích panelů. Ochrana proti zbraním hromadného ničení je zajištěna přetlakovým filtroventilačním systémem. Dvě vrstvy (jedna z vnějšku a jedna z vnitřku pancíře) slouží jako přídavná ochrana před radiací. Bojový prostor osádky je také vybaven protistřepinovým obložením. Automatické hasící zařízení je umístněno v prostoru osádky i pohonné jednotky. Přežitelnost tanku dále vylepšuje soubor opatření zajišťující sníženou detektabilitu tanku. Proti pozemním radarům je tank vybaven nátěrem pohlcujícím záření radaru a již zmíněnými představnými pláty na čele věže, které snižují radarovou signaturu. Motorový úsek je vybaven stíněním, které zajišťuje nižší úroveň tepelného vyzařování a výfukové plyny jsou ochlazovány, než opustí tank. Snížená byla i hlučnost tanku. Tank je vybaven samozahlubovacím zařízením.

Tank Oplot MBT disponuje velmi dobrým poměrem výkonu k hmotnosti.

Pohyblivost:

Tank Oplot MBT je poháněn motorem 6TD-2 o výkonu 895 kW při 2600 otáčkách. Ten spolu s mechanickou převodovkou tvoří pohonnou jednotku tanku. Motor je vybaven předohřívačem pro zimní podmínky a dvou-stupňovým čistěním vcházejícího vzduchu. Kromě standartního pevného vzduchového filtru je ještě vybaven centrifugálními filtry. Toto řešení umožňuje delší operace v prostředí radioaktivního zamoření a prostředí s velkým výskytem písku a prachu ve vzduchu. Průměrně může tank ujet v těchto prostředích asi 1000 km mezi každou výměnou filtrů. Zásoba paliva činí 1300 litrů, z nichž asi 850 litrů je umístněno ve vnitřních nádržích a 450 litrů je umístněno nad pojezdovým ústrojím. Tyto palivové nádrže mají vylepšenou ochranu před hořlavými látkami typu napalm. Tank může vybaven dalšími dvěmi přídavnými nádržemi bubnového typu, každá s kapacitou po 200 litrech. Pojezdové ústrojí je odpruženo pomocí torzních tyčí. Na každé straně je šest pojezdových kol, vodící kolo, ozubená rozeta a 5 (?) vratných kladek. První, druhé a šesté pojezdové kolo je vybaveno hydraulickým tlumičem. Tank může používat pásy celokovové nebo kovové s vyměnitelnými gumovými patkami. Oplot MBT je schopen brodění do hloubky 1,8 metrů bez přípravy a z přípravou do hloubky 5-ti metrů. Maximální rychlost je až 65 km/h a průměrná rychlost v terénu činí asi 45 až 50 km/h. Pohonný i další systémy tanku jsou schopny provozu při teplotách od -40 do 55°C.

Verze a odvozené typy:

T-84 KERN2-120: Prototyp tanku Oplot.
Oplot MBT (T-84-120): Standartní verze.
Yatagan: Mírně upravený tank Oplot, který se účastnil tureckého výběrového řízení.

Yatagan.


T-84-120 - data:
Typ: hlavní bojový tank
Posádka: 3
Rozměry:
    Délka korby (mm) 7 705
    Celková délka (mm) 9 664
    Maximální šířka (mm) 3 775
    Šířka přes pásy (mm) 3 595
    Maximální výška (s protiletadlovým kulometem) (mm) 2 215
    Výška po věž (mm) 2 215
    Světlost (mm) 515
Hmotnost:
     prázdná (kg) ?
     bojová (kg) 48 000
Výzbroj:
    Kanón - Typ/Ráže/Délka ? hl/120/?
               - Počet nábojů  40
               - Účinný dostřel (m) 3000+
    Kulomety - Spřažený - Typ/Ráže (mm) KT-7,62/7,62
                    - Protiletadlový - Typ/Ráže (mm) KT-12,7/12,7
                    - Počet nábojů 7,62 mm 4000
                    - Počet nábojů 12,7 mm 450
    Zadýmovací granátomety 2x6
Pojezdové ústrojí:
    Zavěšení podvozku torzními tyčemi
    Pásy - Výrobce/Šířka (mm) ?/580
            - Délka styčné plocha pás-země (mm) 4 290
Pohon a výkony:
    Motor - Typ 6TD-2
               - Výkon (kW)/při otáčkách (ot/min) 895/2600
    Převodovka - Typ mechanická
                        - Počet stupňů - Vpřed/Vzad 7/5
    Palivo/Zásoba paliva (l) Nafta/1300
    Měrný hmotný výkon (kW/t) 18,65
    Měrný tlak na povrch (kg/cm.2) 0,93
    Rychlost - maximální (km/h) 65
                  - průměrná v terénu (km/h) 45 - 50
    Dojezd - na komunikaci (km) 540
                - v terénu (km) 350 - 400
    Maximální stoupání (%) 63
    Maximální náklon (%) 36
    Překročitelnost - šířka zákopu (m) 2,85
    Výstupnost - výška kolmé stěny (m) 1
    Brodivost - bez přípravy (m) 1,8
    Hluboké brodění (m) 5
Ochrana:
    Protipožární zařízení ano
    Filtroventilační zařízení ano
 Pancéřování:
    Korba - Čelo typ/max. tloušťka (mm) vrstvené + dynamické Nož/?
               - Boky typ/max. tloušťka (mm) ocel + ochranné kryty pásů (gumové, první tři zesílené dynamickým pancéřováním)
/? + ?
               - Záď typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
               - Dno typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
    Věž - Čelo typ/max. tloušťka (mm) vrstvené + dynamické Nož/~ 700 (bez dynamického)
           - Boky typ/max. tloušťka (mm) ocel, vrstvené (v přední části)/?
           - Záď typ/max. tloušťka (mm) ocel/?
           - Strop typ/max. tloušťka (mm) ocel + dynamické/?
Systém řízení palby:
    Balistický počítač ano
    Zaměřovače denní/noční velitele, denní střelce + termokamera
    Dálkoměr laserový
Ostatní informace: 
    Výrobce Morozovův strojírenský závod, Charkov
    Zahájení vývoje 1999 ?
    Prototyp 2000 ?
    Výroba zatím sériově nevyráběn (2002)
    Rok zavedení do výzbroje zatím nezaveden (2002)
    Rok vyřazení z výzbroje ?
    Ve výzbroji armád zatím nezaveden (2002)
    Cena (US dolary) ?

© Daniel Machacek 2001 - 2002